Minister Szyszko o prądzie z odpadów

12.05.2016   Autor: Redakcja
---

Przetwarzanie śmieci w energię? Oto założenie gospodarki o obiegu zamkniętym. Projekt promowany jest przez Ministerstwo Środowiska I ma być szansą na rozwój wsi. Z tego programu może skorzystać między innymi Tuczno.

Przetwarzanie odpadów szansą na rozwój wsi i małych miast? Okazuje się, że tak może się stać, bo z odpadów można produkować prąd. Według projektu Ministerstwa Środowiska. tereny niezurbanizowane mają być samowystarczalne energetycznie. - Pozostałości po produkcji rolniczej a więc słoma, biomasa z traw to są pozostałości po zwierzętach, to są odpady zwierzęce to są również ścieki bytowe i to można zamienić na energię - tłumaczy prof. Jan Szyszko, minister środowiska.

O pomysłach na gospodarkę o obiegu zamkniętym rozmawiano z samorządowcami w Tucznie. Burmistrzowie oraz wójtowie przekonują że wprowadzenie tego systemu będzie wyzwaniem, ale już widzą plusy tego rozwiązania. - Przy każdym gospodarstwie, przy każdym zabezpieczeniu biomasy będzie trzeba nowych rąk do pracy czyli jakby nowe osoby dostaną zatrudnienie, więcej pieniędzy będzie się obracać w naszych granicach - dodaje Krzysztof Hara, burmistrz Tuczna.

Odpady, to nie tylko biomasa, ale też i ścieki. Także i tu ten program ma przynieść oszczędności w samorządach. - Niekoniecznie musimy z tej małej wsi, zabudowy przesyłać te ścieki do dużej aglomeracji ponosić koszty one zostają tam w gospodarstwie tam tworząc infrastrukturę oczyszczone oczko wodne - wyjaśnia Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły w podlaskim.

Część gmin w kraju już realizuje część założenia gospodarki o obiegu zamkniętym i korzystają z tego mieszkańcy. - Mieszkańcy gminy Wieluń płacą najniższą stawkę za odbiór odpadów w województwie łódzkim, bo w tej chwili stawka wynosi 7 złotych mamy najniższą stawkę od osoby jeśli chodzi o śmieci segregowane - dodaje Paweł Okrasa, burmistrz Wielunia, w województwie łódzkim.

A tą zieloną energię pomaga odzyskać coraz nowsza technologia. Tu przodują rodzimi producenci. - Jest to technologia znana od 2000 lat, ale od około dziesięciu lat stosowana w Europie. Jest to turbina wodna, która wykorzystuje potencjał rzek oczyszczalni ścieków na zasadzie odzyskiwania energii z oczyszczalni ścieków - wyjaśnia Michał Ziemak, prezes firmy produkującej turbiny wodne.

Założenia tej ustawy mogą wejść w życie dopiero za kilka lat. Prowadzone będą jeszcze dalsze konsultacje z samorządami.

Natomiast szybciej, bo jeszcze w tym roku zmiany mogą dotknąć ustawę o wywozie śmieci. Proponowane zmiany idą w tym kierunku, by samorządy mogły zlecać należącym do miasta spółkom komunalnym wywóz odpadów. Nie będzie konieczności przeprowadzania przetargów. Część przedsiębiorców obawia się o utratę miejsc prac.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group