PUP i MOPS razem w sprawie bezrobotnych

10.05.2015   Autor: Artur Maras
---

Powiatowy Urząd Pracy w Pile podpisał porozumienie z trzema gminami. Program o nazwie "Aktywizacja i integracja" ma pomóc osobom trwale bezrobotnym w znalezieniu pracy. Tylko w Pile z tego programu skorzysta 12 osób.

Od roku urzędy pracy mają obowiązek indywidualnego podejścia do bezrobotnych. Urzędnicy muszą dokładnie przeanalizować sytuację życiową każdego z nich i dopasować program pomocy. Taki indywidualny projekt ma przynieść owoce w postaci zatrudnienia lub otrzymania dotacji na własną działalność. O ile to się sprawdza w przypadku bezrobotnych z krótkim stażem i wykształconych, to już w przypadku długotrwale bezrobotnych skutki są mierne. Dlatego Powiatowy Urząd Pracy podpisał porozumienie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, by objąć taką opieką tych, którzy korzystają z zasiłków od lat i nie radzą sobie na rynku pracy.

Z tego projektu skorzysta 43 bezrobotnych o najniższych kwalifikacjach z Piły, Uścia i Szydłowa. - Są osobami bez prawa do zasiłku, jednocześnie korzystającymi ze świadczeń pomocy społecznej. Posiadają tzw. trzeci profil - są najdalej oddalone od rynku pracy - mówi Ewa Dorna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pile.

Takie osoby zostaną zatrudnione do prac użytecznych społecznie, takich jak sprzątanie ulic, mycie przystanków autobusowych, prac przy nasadzeniach kwiatów i tym podobnych. Pracować będą jedynie 10 godzin w tygodniu. - Pozwala to takiemu bezrobotnemu zbliżyć się do rynku pracy i praktycznego wykonania tej pracy, więc jest to pewien staż, choć nie w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracujący ma z tego korzyść, jakieś pieniądze - dodaje dyrektor Dorna.

Programem pomocy objęte będą osoby korzystające ze świadczeń pomocy społecznej i jednocześnie zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Pile. Prócz tych 10 godzin prac tygodniowo, będą mieć warsztaty i porady specjalistów. Ma to pomóc bezrobotnym w poruszaniu się samodzielne po rynku pracy. Uczyć się będą obsługi komputera i urządzeń biurowych.

Przeczytaj więcej o: mops, ewa dona, stadion cos, dworzec w krajencie,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group