Zmiany w Markocie

25.03.2015   Autor: Agnieszka Kledzik
---

Spore zmiany szykują się Markocie. Od grudnia pilscy kapucyni przestali się opiekować tak zwanym Okrąglakiem, gdzie biedni mogli otrzymywać gorące posiłki i dary.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej powierzył obiekt Monarowi. Teraz potrzebującym gotuje więc spółdzielnia socjalna. Ale plany co do tego budynku są śmiałe.

Na razie wydawane są tu posiłki i dary, ale może w przyszłości będzie tu noclegownia dla bezdomnych mężczyzn. Takie plany mają przedstawiciele Markotu. Budynek wymaga jednak remontu. Żeby go rozpocząć Markot musiałby od Miasta otrzymać przedłużenie umowy na użytkowanie. Wówczas łatwiej będzie pozyskać pieniądze na niezbędne prace. Obiekt musiałby też ocenić architekt i specjalista od budownictwa.

Piła potrzebuje dodatkowego lokum dla bezdomnych. - W dwóch już istniejących jest tłok. W tej chwili 63 bezdomnych mieszka w ośrodku na ulicy Długosza. W budynku na al. Niepodległości mieszka kolejnych 30 mężczyzn. Na Długosza schronienie znalazły też samotne matki. To 22 kobiety i jedenaścioro dzieci - wylicza Danuta Gąsiorowska, wicedyrektor Centrum Pomocy Bliźniemu w Pile.

Kobiety tu mają tymczasowy dom i opiekę. Mieszkanie z mężczyznami pod jednym dachem, nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, które często uciekają od przemocy domowej i alkoholizmu. Dlatego docelowo kobiety i dzieci mają mieszkać na al. Niepodległości. Wszystko po to, by łatwiej wychodziły z traumy, szybciej stanęły na nogach. - Jest to pewnego rodzaju odcięcie się od schematów wyniesionych z przeszłości, z toksycznych relacji z byłymi partnerami. Potrzebny jest czas, w którym te kobiety będą mogły odkryć samą siebie, swoje możliwości - tłumaczy psycholog Milena Zygnerska.

Tu już trwają niewielkie prace remontowe; wymieniono instalację elektryczną. W renowacji pomagają sami bezdomni. - Skończyli kładzenie wykładziny, w pokojach zaś malowanie. Oczywiście sami to robimy - mówi Kazimierz Łukowski, członek spółdzielni socjalnej Perfekcja.

Po przeprowadzkach w ośrodku na Długosza zostaliby sami mężczyźni. Tu też nadal odbywałby się ich terapie, w tym też te odwykowe.

Przeczytaj więcej o: remont markotu, rosko, "na syna",

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group