Kolejna książka o Pile już jest

17.10.2013   Autor: Redakcja
---

26 października, o godzinie 17:00 w Auditorium Maximum Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, odbędzie się premiera książki pt. "Historie (nie)dokończone". Organizatorami są Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile oraz PWSZ w Pile. W programie uroczystości, prócz spotkania z autorami opublikowanych prac, znajdzie się również wystawa fotografii Wiktora Franczyszyna pt. "Duży wybór, wysoka jakość. Fotografie Piły lat 70" oraz emisja czwartej części cyklu filmowego Jana Szwedzińskiego Nasze Miasto - Nasza Pamięć pt. "Powrót".

Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki było już trzykrotnie, wspólnie z gminą Piła, organizatorem konkursów literackich o Pile, historii miasta i jej mieszkańców. Efektem były publikacje książkowe, na które składały się prace uczestników. W roku 2010 było to „W poszukiwaniu tożsamości kulturowej miasta” - próba fragmentarycznej rekonstrukcji, próba znalezienia trudnego dziedzictwa Piły przed 1945 r. W roku 2011 opublikowana została książka „Obecność i ślad, czyli rzecz o pilanach wartych spotkania” - ten tom konkursowych prac był próbą uwiecznienia postaci, które w drugiej połowie XX wieku, swą aktywnością odciskały pozytywne piętno na mieście. No i ostatnia pozycja, z roku 2012 „Niezapominanie”, które w swych intencjach była próbą zachowania w pamięci tego wszystkiego, czego już w Pile nie ma, ale ukształtowało wrażliwość pilan, którzy mają dziś lat 40., 30. i mniej.

Kontynuując cykl publikacji dotyczący Piły, w tym roku organizatorzy chcieli odejść od formuły konkursu. Dlatego zwrócili się do grona osób, które z racji własnej aktywności zawodowej i społecznej, sprawowanych funkcji, mogły obserwować przemiany w Pile, kulisy procesów decyzyjnych, potrafią przywołać osoby tworzące w przeszłości społeczny, kulturalny i polityczny pejzaż miasta, a życiowe doświadczenia pozwalają odkryć epizody historii znane nielicznym, barwne szczegóły współtworzące koloryt czasów minionych.

Źródło: Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki w Pile

Zdjęcie: konferencje2013.agriclub.pl

Przeczytaj więcej o: pila, pwsz, konkurs, książka, auditorium maximum,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group