Związek rozpoczyna kampanię edukacyjną

03.10.2013   Autor: Redakcja
---

Związek Międzygminny „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi” rozpoczyna cykl działań edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności w kwestii selektywnej zbiórki odpadów. Realizowane one będą pod wspólnym hasłem „Segregacja nie jest trudna – wystarczy tylko chcieć”.

- Kampania adresowana jest do dzieci przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Liczymy, że nasze propozycje spotkają się z dużym zainteresowaniem placówek oświatowych, ponieważ tylko wspólne działanie może przynieść oczekiwany efekt edukacyjny – mówi Zygmunt Jasiecki, przewodniczący Zarządu.

Z myślą o przedszkolakach przygotowana została gra edukacyjna „Segreguj odpady”. Gra jest animowana i udźwiękowiona, co z pewnością znacząco podnosi jej atrakcyjność, a przez to skuteczność edukacyjną. Podobne gry mają m. in. Kraków i Gdańsk. Mogą korzystać z niej nieodpłatnie wszystkie placówki przedszkolne na terenie działania Związku.

Ponadto we wszystkich przedszkolach oraz szkołach podstawowych na terenie 15 gmin członkowskich, Związek zorganizuje zajęcia interaktywne na temat selektywnej zbiórki odpadów. Będą one prowadzone w przystępny oraz bardzo zrozumiały sposób, łącząc w sobie przekaz merytoryczny z aktywnymi formami uczestnictwa. Na zakończenie zajęć każdy przedszkolak otrzyma kolorowankę tematyczną, a uczeń szkoły podstawowej zakładkę do książki z zasadami selektywnej zbiórki.

- Podczas tych prelekcji chcemy przede wszystkim zwrócić uwagę dzieci na korzyści wynikające z selektywnej zbiórki „u źródła”. Będziemy mówić też o tym, jak należy postępować z odpadami opakowaniowymi oraz niebezpiecznymi - wszystko w sposób dostosowany do poszczególnych grup wiekowych – mówi Zygmunt Jasiecki.

Związek ogłosił też dwa konkursy dla uczniów. Ich celem jest promocja właściwych postaw w zakresie segregacji odpadów. „Odpadowa karuzela” to konkurs dla uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych, których zadaniem jest wykonanie pracy plastycznej. Co ważne prace mają być zespołowe, a Związek nagrodzi wszystkie placówki, które wezmą udział w konkursie. Nagrodami są pakiety multimedialnych programów edukacyjnych: Encyklopedia Przyrody, Encyklopedia Nauki, Encyklopedia Wszechświata, Encyklopedia Jak To Działa, Encyklopedia Dinozaurów.

Drugi konkurs adresowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych, których Związek chce zainspirować do kreatywności poprzez napisanie „Opowiadania z odpadami w tle”. Najlepsze prace zostaną nagrodzone atrakcyjnymi nagrodami: I miejsce – laptop, II – miejsce aparat cyfrowy, III miejsce - tablet.

Na stronie internetowej Związku została utworzona zakładka „edukacja”, gdzie znajdują się wszystkie informacje dotyczące działań w tym zakresie. Związek zachęca także szkoły, przedszkola i wszystkie inne podmioty, do dzielenia się swoimi osiągnięciami w zakresie edukacji dot. selektywnej zbiórki odpadów. Będą one umieszczane w dziale „dobre praktyki”.

Pierwszy etap kampanii edukacyjnej Związku prowadzony będzie do końca grudnia 2013r.

Więcej na www.prgok.pl.

Autor: Agnieszka Matusiak, specjalista ds. gospodarki odpadami, informacji i edukacji ekologicznej.

Przeczytaj więcej o: pila, edukacja, mlodziez, dzieci, prgok, konkursy,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group