Gimnazjaliści dokonali wyboru

05.08.2013   Autor: Redakcja
---

Podstawówka, gimnazjum i … co dalej? Po zakończeniu 2 etapu edukacji uczniów czeka decyzja, która bezpośrednio waży o ich przyszłości. Możliwości jest naprawdę wiele i to właśnie może młodemu człowiekowi przysporzyć problemów. W powiecie pilskim jest obecnie 10 placówek dających możliwość kształcenia uczniom zaraz po gimnazjum. Do wyboru jest liceum, technikum i szkoła zawodowa.

Liceum wciąż jest dla wielu młodych ludzi i ich rodziców najbardziej oczywistym i najlepszym rozwiązaniem. Ogólniak, potem obowiązkowo studia. Za to wybierając zawodówkę uczniowie typują swoją przyszłą pracę zawodową. Po ukończeniu szkoły mają w ręku fach i doświadczenie zdobyte podczas praktyk. Jest też opcja z technikum. Edukacja w takiej szkole kończy się maturą i egzaminem zawodowym. W pewnym sensie łączy zalety liceum i zawodówki. Technikum wybierają osoby, które chcą mieć zawód już po szkole średniej, lecz nie chciałyby zamykać sobie możliwości kontynuowania edukacji lub planują studia na kierunkach inżynierskich. Dla młodych pilan wybór nie był więc oczywisty.

Marek Święszkowski, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Pile jest zadowolony z wyników tegorocznej rekrutacji. Największą popularnością wśród kierunków w „Nafcie” cieszył się profil biologiczno-chemiczny liceum ogólnokształcącego. Zainteresowanie wzbudził też zupełnie nowy oddział w którym zaproponowano biologię, język polski i wos jako przedmioty rozszerzone.

- Stworzyliśmy ten profil z myślą o uczniach, którzy boją się przedmiotów ścisłych jak chemia, czy fizyka – tłumaczy dyrektor. Do większości klas przyjęto planowaną liczbę uczniów. -Trudno mówić o wolnych miejscach, tylko w klasie wiertniczego technikum przyjęliśmy 28 a nie 30 chłopców – komentuje M. Święszkowski..

Nowość wśród kierunków kształcenia pojawiła się także w pilskim „Ekonomiku”. Sekretariat szkoły podaje informacje, że w tym roku na kierunek techniczny - organizacja reklamy - zgłosiło się więcej chętnych niż było wolnych miejsc. Oprócz tego we wszystkich klasach technicznych uzyskano komplet.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 zaoferował gimnazjalistom dwie klasy technikum do wyboru. W „Budowlance” uczniowie mogli podjąć naukę w oddziale technicznym budownictwa i w oddziale łączącym przygotowanie zawodowe dla technika renowacji elementów architektury i technika architektury krajobrazu. Do tych klas przyjęto łącznie 68 osób, a razem z klasami zawodowymi 128.

Gimnazjaliści spośród kierunków proponowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, najczęściej wybierali licealną klasę z przedmiotami policyjnymi. Dyrektor placówki Maria Kubica jest zadowolona z tegorocznych wyników rekrutacji. W nowym semestrze naukę w szkole rozpocznie zbliżona liczba pierwszoklasistów co w latach ubiegłych.

Powstała też nowa szkoła ponadgimnazjalna: Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Piłce Siatkowej w Pile, która kontynuuje dobre tradycje zapoczątkowane kiedyś w ,,Nafcie”. Szkoła proponuje edukacje na poziomie liceum ogólnokształcącego poszerzoną o treningi siatkówki. Ciężką pracę na wymarzonym kierunku rozpocznie tam od nowego semestru 16 z 23 chętnych uczniów.

Nie w każdej placówce liczba chętnych na dane miejsce była zadowalająca. Pełnej liczby uczniów nie udało się zgromadzić m. in w klasie biologiczno-chemicznej I Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Pola, a także w ,,Gastronomie” na kierunku technicznym żywienia i usług gastronomicznych oraz technicznym hotelarstwa. Spośród oferty szkół zawodowych pełnej liczby członków nie osiągnęły oddziały wielozawodowe oraz te przyuczające do roli sprzedawcy i kucharza.

Natomiast swoiste rekordy popularności biły profile: biologiczno-chemiczny w „Nafcie”, gdzie na 30 wolnych miejsc zgłosiło się 169 kandydatów, informatyczny w „Mechaniku” z liczbą 149 chętnych na 64 miejsca oraz techniczny organizacji reklam z liczbą 137 chętnych przy 32 planowanych przyjęciach.

Decyzja nie była łatwa, ale gimnazjaliści dokonali już wyborów. Czy dobrych? Przekonają się o tym niebawem. Już we wrześniu czeka ich aklimatyzacja w nowym otoczeniu.

fot. powiat.pila.pl

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group