Dokument o „Halce” z Piłą w tle

31.07.2013   Autor: Redakcja
---

W 2013 roku miasto Piła obchodzi swoje 500-lecie, a  „Chór Halka” za 4 lata świętować będzie 100 rocznicę istnienia. Jednak już teraz realizowany jest pomysł połączenia tych dwóch jubileuszy.

Powstaje film poświęcony najstarszej grupie wokalnej w regionie. Reżyserką przedsięwzięcia jest Anna Fons - animatorka kultury i autorka książki „Inside stories”, dla której dokument o „Halce” będzie filmowym debiutem.

- Jestem z zawodu historykiem. Wiem sporo o dziejach naszego miasta, a historia „Halki” jest nieodzownie związana z Piłą. „Halka” to też wspaniali ludzie, dla których śpiewanie zawsze było pasją i jak najbardziej odwzajemnioną miłością. To prawdziwi pilanie, choć nie wszyscy się tu urodzili, czują jednak ogromne przywiązanie do swojej „małej  ojczyzny”. To bezcenne wspomnienia, które po prostu trzeba utrwalić dla przyszłych pokoleń - mówi Anna Fons.

Na razie działanie jest na etapie zbierania materiałów i przygotowań. Lecz już wiadomo, że w filmie wystąpią obecni i dawni członkowie zespołu, a pięknym tłem dla przedsięwzięcia będzie nasze miasto. Do powstania dzieła może przyczynić się każdy chętny. O kontakt z pomysłodawczynią proszone są osoby, które chciałyby zagrać w filmie oraz posiadacze ciekawych źródeł ikonograficznych dotyczących historii zespołu. Wciąż trwają tez poszukiwania sponsora.

Efekt końcowy będziemy mogli podziwiać już niedługo. - Chciałabym zdążyć z premierą do końca roku, aby jeszcze w ramach obchodów 500-lecia Piły pilanie mogli zobaczyć naprawdę duży kawałek historii swojego miasta pisanej złotym nutami - dodaje reżyserka.

fot. Anna Fons

Przeczytaj więcej o: pila, film, chór halka, anna fons, 500-lecie,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group