Haft z hip hopem – brzmi karkołomnie, ale takie połączenie może pomóc w wygranej. Muzeum Ziemi Czarnkowskiej zaprasza do wzięcia udziału w nietypowym konkursie, który łączy tradycję z nowoczesnością.
Muzeum Ziemi Czarnkowskiej ogłosiło konkurs "Haft Czarnkowski - Stare w Nowej Odsłonie". Jego celem jest nie tylko przypomnienie o bogatej tradycji czarnkowskiego haftu, ale przede wszystkim zachęcenie do kreatywnego wykorzystania historycznych wzorów w zupełnie nowy, innowacyjny sposób.
- Naszym celem jest nie tyle przywrócenie samego zwyczaju haftowania, ale też pokazanie tych starych, przepięknych wzorów w zupełnie nowy, nowatorski sposób. I dlatego proponujemy ludziom udział w tym konkursie, który jest też zabawą i okazją do spełnienia się kreatywnego - zachęca Mikołaj Kułakowski z Muzeum Ziemi Czarnkowskiej.
Uczestnicy konkursu mają pełną swobodę w prezentowaniu swoich pomysłów – mogą to być zarówno prototypy przedmiotów, jak i projekty graficzne. Tematyka dowolna. Ważne, by praca twórczo nawiązywała do oryginalnych wzorów, które pochodzą z czepków tiulowych noszonych przez miejscowe kobiety przed II Wojną Światową.
- Otóż jeśli chodzi o to, co nazywamy haftem czarnkowskim, ma bardzo mocne umocowanie historyczne, ponieważ przed II Wojną Światową w Czarnkowie pracował nauczyciel Henryk Przybylski. On w latach 1938-39 od miejscowych kobiet zbierał czepki tiulowe, które one nosiły od święta na głowie i z tych czepków odrysowywał wzory wyhaftowane. Sporządził tak około 100 plansz ze wzorami - dodaje pracownik muzeum.
Konkurs jest otwarty dla wszystkich chętnych i przewiduje dwie kategorie wiekowe: do 18 roku życia i dla osób powyżej 18 roku życia, z atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców. To inicjatywa, która ma nadać nowe życie starym wzorom i uczynić je współczesną wizytówką regionu. Ponadto, w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej regularnie odbywają się warsztaty haftu, prowadzone przez profesjonalną hafciarkę Milenę Kolat-Rzepecką. W najbliższych planach są również warsztaty dla dzieci.
Komentarze