Rewitalizacja Chodzieży. Burmistrz oddaje mieszkańcom głos

15.05.2024   Autor: Mateusz Manthai
1262---180
Nowe chodniki, skwery czy place zabaw. Mieszkańcy Chodzieży mogą zgłaszać swoje propozycje w ramach miejskiego planu rewitalizacji na lata 2024-2030. Pomysły mogą przedstawiać jeszcze przez dwa tygodnie.  
 
Urzędnicy od kilku miesięcy pracują nad nowym planem rewitalizacji Chodzieży. Po wstępnych rozmowach z mieszkańcami, organizacjami społecznymi i firmami wskazali najbardziej zdegradowane obszary w mieście. To przede wszystkim centrum – rynek i przyległe do niego ulice.  

- Możemy zyskać nową infrastrukturę. Możemy zyskać nowe przyzwyczajenia i nowe mentalności mieszkańców. W tym kierunku właśnie działamy przygotowując lokalny program rewitalizacji. To drugi etap. Przypomnę, że w Chodzieży udała się nam rewitalizacja na ulicy Żeromskiego - mówi Jacek Gursz, burmistrz Chodzieży. 

A także ulicy Strzeleckiej i parku “Odpoczywaj z kulturą”. Teraz czas na kolejną. Mieszkańcy swoje propozycje mogą składać za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. W ankietach Chodzieżanie mogą określić czego im brakuje, co chcieliby zmienić oraz czego im najbardziej potrzeba. 

Najczęściej padają propozycje dotyczące przedsięwzięć infrastrukturalnych. Choć rewitalizacja to także projekty miękkie. Wszystko po to, aby uaktywnić i zintegrować mieszkańców. 

- Obecnie mamy zgłoszonych około jedenastu propozycji. Myślę, że to jest dosyć dobry wynik - przekonuje Natalia Pawłowska z Urzędu Miejskiego w Chodzieży. 

Choć mógłby być lepszy. Przyczyna pewnie leży po dwóch stronach. Jednej urzędniczej, drugiej wśród samych chodzieżan i ich aktywności. I tak na przykład na spotkania w sprawie rewitalizacji na chodzieskich osiedlach przychodzi niewielu mieszkańców.  

- Okazuje się, że mieszkańcy często nie znajdują na to czasu, co mnie trochę martwi, ale znajdują później czas na krytykę, że u nich nikt nie był, że u nich nikt tego nie próbował - dodaje burmistrz. 
 
Koszty rewitalizacji nie są jeszcze znane. Miasto czeka na ogłoszenie jesiennej edycji unijnego naboru na dofinansowanie przedsięwzięcia. Wtedy dopiero będzie można dopasować wnioski do realnych możliwości finansowych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group