O zdrowiu psychicznym młodych na konferencji w Trzciance

27.03.2024   Autor: Mateusz Manthai
1057---215
Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży było tematem konferencji zorganizowanej przez trzcianecką filię Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Prelegenci mówili o budowaniu poczucia własnej wartości i o sytuacji zdrowotnej uczniów.

W ostatnich latach coraz więcej mówi się o kondycji psychicznej dzieci. Specjaliści alarmują – z roku na rok wzrasta liczba prób samobójczych wśród nastolatków. Młodzież wystawiona jest na działanie destrukcyjnych czynników: używek, alkoholu czy narkotyków. Dzieci mogą natrafiać na przeszkody, z którymi z racji wieku, nie potrafią sobie poradzić.

– Mówi się, że dbanie o zdrowie psychiczne to jest taka podróż. Podróż, w której człowiek przeżywa różne wzloty i upadki, ale w której niestety uczestniczy całe życie. Dlatego temat jest bardzo ważny, szczególnie w okresie popandemicznym – podkreśla Beata Czarna, dyrektor trzcianeckiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Z raportu Rzecznika Praw Dziecka wynika, że młodzi ludzie bardzo często zmagają się z uczuciem apatii, zniechęcenia i przytłoczenia złymi emocjami. Nastolatkowie nie czują wsparcia ze strony rodziców, a to właśnie oni stoją na pierwszej linii, aby pomóc swoim pociechom.

– Pierwszym i najważniejszym filarem jest budowanie relacji. Czyli to, że ja moje dziecko widzę, że ja moje dziecko chcę zrozumieć, bo czasami mogę go nie rozumieć, że chcę usłyszeć i chcę się dowiedzieć co tak naprawdę się u niego dzieje – mówi dr Małgorzata Burzyńska, dziekan trzcianeckiej filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

W trakcie konferencji głos zabrali profesorowie, specjaliści medycyny psychiatrycznej, a także pedagodzy i nauczyciele. Wszyscy mówili zgodnie, że trzeba budować świadomość dotyczącą zdrowia psychicznego nastolatków.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group