Cyberbezpieczny samorząd. Dotacje dla miast

15.02.2024   Autor: Jakub Sierakowski
596---152
Jak być bezpiecznym w sieci? To pytanie, które zadaje sobie wielu internautów. Gmina Wyrzysk jest teraz bliżej tego celu, chociaż jak mówią eksperci - niebezpieczeństwo w internecie czai się na każdym rogu. 

Bezpieczeństwo w sieci już od dawna jest jednym z najważniejszych tematów w dobie rozwijających się technologii. Zuchwałe ataki hakerskie, które dotykają wielkie korporacje, a nawet państwowe instytucje, stały się bardzo powszechne. Jednak na celowniku nie są tylko ci wielcy, ale również, a może przede wszystkim, zwykli ludzie. 

- Mówi się, że mamy podział na tych, którzy stali się ofiarami hakerskiego ataku i tych, którzy nie dostąpili jeszcze tego “zaszczytu”. Na pewno nie jest tak, że kupimy sobie jakieś magiczne pudełko, które będzie nas broniło przed wszystkim. Nie istnieją takie rozwiązania, które obronią nas przed wszystkim za jednym razem. Cyberbezpieczeństwo to zbudowanie całego ekosystemu, który tak naprawdę ma obronić organizację przed intruzami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi - mówi Cyprian Gutkowski, fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. 
I właśnie m.in. to ma na celu program  Cyberbezpieczny Samorząd, które stworzyło Centrum Projektów Polski Cyfrowej. Wyrzysk otrzymał z niego 850 000 złotych. 

- Przeznaczamy te środki na zmiany systemu zabezpieczeń w systemie informatycznym urzędu. A to spowoduje, że wszystkie pisma, wnioski, a także kwestia ochrony danych osobowych, będą w większym stopniu zabezpieczone - mówi Bogusława Jagodzińska, burmistrz Wyrzyska.  

Poza tym 80 pracowników z wyrzyskiego urzędu oraz z jednostek pod niego podległych, będzie przeszkolonych z zabezpieczania swoich komputerów przed wyciekiem danych. 

W ramach programu Cyberbezpieczny Samorząd, poza Wyrzyskiem pieniądze dostało 1658 innych gmin. W naszym regionie to m.in. Piła, Chodzież, Złotów i Trzcianka. Pieniądze częściowo pochodzą z Unii Europejskiej. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group