Gokarty i trajki - konstruują i budują uczniowie

01.02.2024   Autor: Kamil Kończewski
1359---104
Gokarty i trajki – takie pojazdy konstruują i budują uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Złotowie. Łączą w ten sposób naukę praktyczną z motoryzacyjną pasją.  

Pierwszy pojazd wykonany przez uczniów, był to gokart o napędzie spalinowym i powstał 2012 roku. Do jego stworzenia podstawą była sama rama gokartu. Uczniowie wyposażyli pojazd w silnik oraz koła.  

Na co dzień uczniowie złotowskiej szkoły w ramach zajęć praktycznych naprawiają oraz diagnozują uszkodzone samochody. Nie przeszkadza im, to aby przy okazji realizować swoje motoryzacyjne pasje. 

- Pewne układy budowy pojazdów, czy klasycznych, konwencjonalnych którymi poruszamy się po drodze czy takimi którymi budujemy to wszystko w zasadzie podobne i myślę, że duża część programu nauczania pokrywa się z tym co robimy na co dzień - mówi Krzysztof  Klejna, nauczyciel przedmiotów zawodowych CKZiU w Złotowie. 



Gokart już jest, więc czas na inny pojazd. Przy jego tworzeniu przydało się zamiłowanie do sportów motorowych.  
- Tworzymy też nowe rzeczy, tak jak w motosporcie tworzy się nowe rzeczy. Samochody się tworzy od podstaw. Tutaj tworzymy trajki i maszyny od podstaw - tłumaczy uczeń Patryk Drobczyński. 

Konstruowanie oraz budowanie pojazdów z dostępnych części wymaga od uczniów kreatywnego myślenia. Do zrealizowania projektu najczęściej używają starych konstrukcji, nie zawsze związanych z motoryzacją. Czyli słowem, potrzeba matką wynalazków.  

- Trzeba myśleć na bieżąco. Nie można wszystkiego zaplanować, bo nie wszystko idzie zgodnie z planem - przyznaje uczeń Sven Wandzioch.

Ostatni zrealizowany pojazd młodzieżowej, złotowskiej myśli technicznej to trajka elektryczna, służąca do nauki jak reagować podczas... 

- Tył samochodu zostaje nam nadrzucony i nie jesteśmy w stanie panować nad poślizgami tego pojazdu - dodaje Krzysztof Klejna.

A taka trajka elektryczna pozwoli nauczyć prawidłowych reakcji podczas niebezpiecznej sytuacji na drodze. W planach młodych konstruktorów ze Złotowa jest zaprojektowanie oraz zbudowanie pojazdu o napędzie elektrycznym.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group