Tanie mieszkania w gminie Łobżenica

16.11.2023   Autor: Mateusz Manthai
855---173
Czy w gminie Łobżenica powstaną nowe mieszkania? Samorząd chce przystąpić do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Ma to umożliwić budowę od 20 do 30 lokali z umiarkowanym czynszem.  
 
W gminie Łobżenica podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce brakuje mieszkań. Co prawda samorząd dysponuje lokalami komunalnymi, jednak i tych jest za mało. W związku z tym burmistrz Piotr Łosoś chce wybudować wielorodzinne bloki z niskim czynszem. Mają być alternatywą dla osób, których nie stać na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.  

- Głównie chodzi o młodych ludzi, bo starsi mają już swoje lokum. Jeżeli będzie praca to będzie zapotrzebowanie na mieszkania. Przydadzą się, ludzie ich szukają - mówią mieszkańcy Łobżenicy. 

Budowa domów wielorodzinnych to wydatek ponad możliwości gminy. Stąd pomysł skorzystania, podobnie jak w przypadku innych samorządów w regionie ze Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. SIM-y to spółki non profit budujące mieszkania społeczne, działające w ramach rządowego programu. Dzięki temu projektowi Łobżenica może otrzymać 35% dofinansowania do budowy. To nawet 3 mln zł bezzwrotnego wsparcia.  
- Jest to wielka szansa na budowę mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Mieszkań z czynszem takim, który pozwala na zamieszkanie osobom średnio zarabiającym. Z możliwością wykupu tych mieszkań - zapewnia Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. 

Gmina chce jak najszybciej dołączyć do programu. Teraz ruch należy do miejskiej rady.  

- Myślę, że tę naszą pierwszą decyzję podejmiemy na najbliższej sesji. Podejmiemy uchwałę o przystąpieniu do współpracy, a później życie pokaże czy będą na to chętni - mówi Antoni Kapeja, przewodniczący Rady Miejskiej w Łobżenicy. 
 
Wielorodzinne bloki miałyby powstać na terenie po byłej szkole podstawowej w Luchowie. Na początek 20-30 mieszkań. Burmistrz myśli także o kolejnych miejscach, w których mogłyby powstać takie mieszkania.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group