Cyberprzestępcy nie próżnują. Jak chronić siebie i swoje pieniądze?

25.10.2023   Autor: Mateusz Manthai
1376---188
Skala cyberoszustw stale rośnie. Przestępcy wyszukują nowe techniki manipulowania potencjalnymi ofiarami. Wykorzystują do tego telefony i Internet. Policjanci ostrzegają i radzą, jak zachować się w chwili, gdy będziemy celem cyberprzestępców.

W ostatnich dniach wielu mieszkańców regionu dostało SMS z informacją o wygaśnięciu profilu zaufanego i konieczności jego przedłużenia. W wiadomości był link do strony internetowej. U adresatów SMS wzbudził duży niepokój. Uspokajamy. Wiadomość jest prawdziwa, rozsyła ją Ministerstwo Cyfryzacji. Nie zmienia to jednak faktu, że powinniśmy zachowywać czujność i zwracać szczególną uwagę na informacje i zawarte w nich linki.

– Jest teraz tyle możliwości na kradzieże, włamania, że jeżeli ludzie nie będą ostrożni to niestety mogą stracić wszystko – mówi jedna z pilanek. Inna dodaje – Nie wchodzę w takie linki. Na pewno trzeba uświadamiać starszych ludzi, bo oni chyba nie zdają sobie z czegoś takiego sprawy.I to właśnie seniorzy są głównymi celami oszustów. Bardzo niebezpieczną metodą jest vishing, czyli przestępstwo telefoniczne. Złodzieje podszywają się pod pracowników banków. Podczas rozmowy informują o konieczności jak najszybszego przelania pieniędzy na wskazane konto, by zabezpieczyć je przed utratą.
W ten sposób swoje oszczędności straciło ostatnio dwoje mieszkańców powiatu pilskiego. Na konto oszustów przelali ponad 20 tysięcy złotych.

– Przypominamy też o tym, że każde takie informacje powinniśmy zweryfikować u źródła, na przykład dzwoniąc na infolinię. To chyba najlepsza metoda, aby faktycznie przekonać się, że nie mamy do czynienia z oszustwem, ani próbą wyłudzenia naszych danych – przekonuje sierż. szt. Wojciech Zeszot, rzecznik prasowy pilskiej policji.

Przestępcy bazują na emocjach potencjalnych ofiar. Pamiętajmy, że żadna instytucja, ani bank nie będą nas prosiły o podanie przez telefon wrażliwych danych – haseł i numerów kont.

– Wczoraj moja znajoma opowiadała, że jej babcia dostała właśnie podejrzane linki, przesłała im wszystkie pieniądze i została oszukana. Trzeba uważać na oszustów, bo w dzisiejszych czasach internetu to jest bardzo szybko o przestępstwo – mówi jeden z mieszkańców.

Wraz z rozwojem nowych technologii skala internetowych oszustw rośnie. Według raportu zespołu zajmującego się bezpieczeństwem w sieci CERT, tylko w 2022 roku Polacy zgłosili ponad 300 tysięcy prób wyłudzenia danych.

Fot. Pixabay

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group