Obiekty militarne i piękne krajobrazy zwabią turystów?

22.09.2023   Autor: Kamil Kończewski
658---12
Rejon umocnień związanych z Wałem Pomorskim to miejsce znane pasjonatom historii i turystom. Nad jego uatrakcyjnieniem dyskutowano w wałeckim Centralnym Ośrodku Sportu podczas konferencji zatytułowanej “Rewitalizacja terenów powojskowych – turystyka militarna".

Wał Pomorski to nie tylko historyczny teren, bogaty w pozostałości po niemieckich umocnieniach wojennych, zbudowanych w latach trzydziestych dwudziestego wieku. To również interesująca pamiątka dokonań technicznych niemieckich inżynierów. Najlepszym tego przykładem jest most kolejowy w Nadarzycach na zlikwidowanej w 1945 roku linii kolejowej.

– Ten most jest do dzisiaj w tej formie, w której został zbudowany. Pokazywaliśmy naszym kolegom inżynierom tę specjalistyczną konstrukcję stalową mostu nitowanego – mówi mgr inż. Zbigniew Augustyniak, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa.
Bunkry, schrony, budowle fortyfikacyjne to nie jedyne walory turystyczne Wału Pomorskiego. Okolice Wałcza to także ciekawy przyrodniczo teren.

– Dużo lasów, pięknie jeziora, małe zaludnienie. To czego ludzie pragną. Te wszystkie znaczące ośrodki turystyczne są przeładowane, a tu one nie będą. Tu będą chodzili turyści naturalni. Ci, którzy chcą iść lasem. Chcą iść w miarę samotnie – mówi dr hab. Włodzimierz Łęcki, krajoznawca.

Pojezierze Wałeckie, mimo że nie ma zbyt wielu zabytków, ma przede wszystkim walory naturalne. Zatem połączenie turystyki militarnej z krajobrazem i przyrodą może stanowić potencjał na przyciągnięcie turystów. Wystarczy tylko ożywić rejon umocnień Wału Pomorskiego. Jedną z propozycji jest wytyczenie szlaku turystycznego oraz popularyzacja miejscowych gospodarstw agroturystycznych.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group