Więcej ułatwień dla wyborców

15.09.2023   Autor: Artur Maras
---25
Łatwiejszy dostęp do lokalu wyborczego, możliwość pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy czy powołanie pełnomocnika - to przykłady zmian, które wprowadziły zmiany w Kodeksie Wyborczym. Wybory parlamentarne już za miesiąc.  
 
- W tej chwili aktualizujemy wszystko w czasie rzeczywistym - mówi o Centralnym Rejestrze Wyborców dyrektorka KBW w Pile. Zastąpił on blisko 2,5 tys. gminnych baz danych o wyborcach. Każdy wyborca jest w nim ujęty w konkretnym obwodzie i okręgu. Jego wprowadzenie umożliwiło m. in. pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym urzędzie gminy w kraju.  
 
- To było bardzo często powodem niezadowolenia wyborców, że przebywali gdzieś czasowo poza miejscem stałego zamieszkania i po to tylko, aby pobrać miejsce stałego zamieszkania i po to tylko aby pobrać zaświadczenie, musieli wracać do miejsca stałego zameldowania - tłumaczy Renata Kurzajczyk, dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile. 
 
Zaświadczenie przydaje się, gdy wiemy, że w dniu wyborów będziemy daleko od domu, a chcemy wziąć w nich udział. Można je pobrać w urzędach gminy do 12 października.  
 
- Należy zachować szczególną ostrożność, aby tego zaświadczenia nie zgubić, ponieważ kolejne nie będzie wydane, a tym samym wyborca nie będzie mógł głosować 15 października - przestrzega Justyna Dziuba z Urzędu Miasta w Pile.  
 
Po zaświadczenie trzeba przyjść do urzędu fizycznie. Przyda się ono także, kiedy w czasie wyborów będziemy za granicą. Tam głosowanie odbywa się w konsulatach. 

 
- Polacy, którzy przebywają za granica będą mogli dopisać się także do spisu wyborców, w tych obwodach utworzonych w konsulatach - dodaje dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Pile. 
 
To można zrobić zarówno za granicą - jak i w Polsce, jeśli zmieniliśmy miejsce zamieszkania. Wystarczy do tego tylko Internet. Na stronie gov.pl należy wybrać usługę “Złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców”, a następnie “Dopisz się do spisu wyborców” i podpisać Profilem Zaufanym. Mamy na to czas do 12 października. Osoby z niepełnosprawnością lub po 60 roku życia, będą mogły głosować poprzez pełnomocnika. Wniosek należy zgłosić do 6 października w urzędzie. Niepełnosprawni, którzy chcą zagłosować osobiście, mogą liczyć na bezpłatny transport.  
 
- Do lokalu i z lokalu wyborczego. Ogłoszenie znajduje się na naszej stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Wyborcy mogą zgłaszać się telefonicznie lub osobiście. Do 13 października włącznie przyjmujemy zgłoszenia osób zainteresowanych - mówi Małgorzata Erdmann, z Urzędu Miasta w Pile.   
 
W trakcie odbierania karty do głosowania w lokalu wyborczym, w tym roku po raz pierwszy będziemy mogli przedstawić zamiast plastikowego dowodu osobistego, także tego elektronicznego w aplikacji mObywatel.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group