60 nowych mieszkań dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej

02.06.2023   Autor: Kamil Kończewski
1505---20
40 mieszkań na wynajem powstanie w Jastrowiu, a 20 w Lipce. Wszystko dzięki przystąpieniu obu gmin do rządowego programu Krajowego Zasobu Nieruchomości – Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

Dokładna liczba nie jest znana, ale najnowsze dane wskazują, że w Polsce brakuje od 1 do 2 milionów mieszkań. Już pod koniec 2022 roku Eurostat wskazywał, że polskie nieruchomości należą do najbardziej przeludnionych w Europie. Część osób nie stać na zakup własnego mieszkania, a w dobie wysokich stóp procentowych coraz mniej osób ma zdolność kredytową. Stąd pomysł na SIM, czyli Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe budujące mieszkania społeczne.

Co mówią mieszkańcy?

– Wszędzie chyba są takie mieszkania potrzebne. Żeby jakoś młodym dać szansę na jakiś start – mówi jedna z mieszkanek. Inna dodaje – Nie wszystkich stać na to, żeby sobie zabezpieczyć materialnie i dach nad głową.

Ale stać ich na regularne opłacanie czynszu i nie mają własnego mieszkania. Ponadto zarabiają za dużo, aby otrzymać mieszkanie komunalne, z kolei za mało, by zaciągnąć kredyt hipoteczny.– Widzimy, że w Jastrowiu jest spore grono osób, które szuka takich mieszkań. Mieszkań na wynajem. I myślę, że około 40 takich lokali, takich mieszkań udałoby się dla tych ludzi wybudować – zapewnia Piotr Wojtiuk, burmistrz Jastrowia.
W pierwszej kolejności mieszkania powinny powstawać na terenach należących do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Polskich Kolei Państwowych lub Agencji Mienia Wojskowego. Gdy takie tereny nie są dostępne lub budowa na nich okazałaby się niemożliwa, gminy mogą zaproponować swoje lokalizacje. W Jastrowiu Krajowy Zasób Nieruchomości przystał na sugestię gminy i wyraził zgodę na lokalizację mieszkań przy ulicy Słowackiego.

– Blisko szkoły, blisko przedszkola, blisko ośrodka zdrowia, blisko sklepów, blisko również natury – lasów, jezior. W takim miejscu, w którym fajnie się będzie mieszkało – mówi burmistrz Jastrowia.

Z kolei w Lipce takich mieszkań ma powstać dwadzieścia. Problemem była jednak lokalizacja. A w tej kwestii ostateczną decyzję podejmuje Krajowy Zasób Nieruchomości.

– KZN co prawda całkowicie nie zanegował tych lokalizacji, ale wskazał trzecią działkę Skarbu Państwa, która mieści się też w Lipce, na osiedlu Winiarnia, która z punktu widzenia KZN-u jest bardziej atrakcyjna – tłumaczy Przemysław Kurdzieko, wójt Lipki.

W mieszkaniach zbudowanych w ramach SIM można zamieszkać bez konieczności zaciągania kredytu, choć może być wymagany wkład własny w wysokości do 30 proc. kosztów budowy mieszkania. W takich lokalach stawki czynszu są nawet o połowę niższe niż na rynku komercyjnym, a umowę najmu można zmienić na umowę z dojściem do własności, czyli uzyskać mieszkanie na własność w perspektywie lat. Lipka i Jastrowie są jedynymi samorządami w powiecie złotowskim, które wzięły udział w programie SIM.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group