Czas wybrać swoją przyszłość. Ruszyła rekrutacja do szkół średnich

22.05.2023   Autor: Artykuł sponsorowany
2655---933
Powoli końca dobiegają matury. Niedługo ważny życiowy test czeka też młodszych uczniów. Już za niecały tydzień rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty. Już teraz trwa natomiast rekrutacja do szkół średnich.

Wybór szkoły średniej to jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Może wpłynąć na całą późniejszą drogę naukową i zawodową. Jak tego wyboru dokonać mądrze? To pytanie, które teraz zadaje sobie z pewnością wielu uczniów ósmych klas szkół podstawowych i ich rodziców. Zwłaszcza, że zeszłoroczna rekrutacja do szkół ponadpodstawowych była szczególnie trudna. Podstawówkę skończyło tzw. półtora rocznika. W wielu miejscowościach część uczniów do ostatniej chwili nie wiedziała, gdzie rozpocznie naukę pierwszego września. Takie sytuacje zdarzały się także w naszym regionie. Po zeszłorocznej rekrutacji, Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł powiedział - "Chcemy uczulić jednostki samorządu terytorialnego, że w przyszłym roku będziemy mieć sytuację jeszcze trudniejszą.”

Błędne koło
Choć rządzący i samorządowcy powtarzają, że zrobią wszystko, żeby sytuacja się nie powtórzyła, pozostaje pytanie o to, jak chcą tego dokonać? Jedyną opcją w wielu przypadkach, zwłaszcza najbardziej obleganych placówek, wydaje się zwiększenie liczby uczniów w klasach. Budynki szkół nie są jednak z gumy. Swoje ograniczenia mają także nauczyciele. W klasach, w których jest zbyt wielu uczniów, trudno o koncentrację, indywidualne podejście, a nawet realizację podstawy programowej. Dlatego warto z wyprzedzeniem zastanowić się, jaki wpływ na jakość kształcenia może mieć takie rozwiązanie.

Uniknąć chorej presji
Dla wielu uczniów i rodziców głównym czynnikiem decydującym o wyborze szkoły są popularne rankingi. Im wyższe miejsce zajmuje dana placówka na liście, tym lepiej. Ale czy rzeczywiście? W praktyce bardzo często okazuje się, że ranking nie odzwierciedla rzeczywistości, a wymarzona szkoła staje się koszmarem. Bo owszem, wyniki z matur czy egzaminów zawodowych są na wysokim poziomie, ale w wielu przypadkach okupione są ogromnym stresem, presją, a nierzadko kończą się problemami ze zdrowiem psychicznym. Atmosfera niezdrowej rywalizacji i wieczne porównywanie do innych, wpływa na obniżanie poczucia własnej wartości ucznia. Niestety, w wielu renomowanych szkołach to codzienność. Wciąż zdarzają się naganne sytuacje, w których rankingi są stawiane przez szkoły ponad dobro uczniów.

Mądry wybór
Uczniowie kończący podstawówkę w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół średnich mogą zdobyć maksymalnie 200 punktów.  Składają się na nie wyniki z egzaminu ósmoklasisty oraz oceny na świadectwie. Dodatkowe punkty można uzyskać dzięki osiągnięciom w zawodach sportowych i artystycznych, za świadectwo z wyróżnieniem czy wolontariat. Okazuje się jednak, że nie zawsze wysoki wynik punktowy daje gwarancję dostania się do wymarzonej szkoły. Czasami o przyjęciu potrafi zadecydować jeden punkt. Dlatego, warto rozważyć opcje poza szkołami publicznymi, czyli prywatne licea i technika. Gwarantują one uzyskanie przez uczniów wiedzy i doświadczenia na takim samym poziomie, jak w szkołach państwowych, dodatkowo poszerzając zdobyte kompetencje o wiedzę praktyczną, zwłaszcza w przypadku techników. Jedną z sieci szkół, która działa na pilskim rynku, jest wywodząca się ze stolicy wielkopolski - TEB Edukacja. Niemal trzydziestoletnie doświadczenie w sektorze edukacyjnym i obecność w 46 miastach Polski, to nie jedyne atuty szkół z logo TEB. Ich oferta jest dostosowywana do potrzeb zmieniającego się rynku pracy i zapewnia uczniom nowoczesny system nauczania. Placówka w Pile może poszczycić się unikatowymi profilami nauczania. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu klasa kryminalistyczna z przedmiotem “wprowadzenie do kryminalistyki”, która jest świetnym wyborem dla uczniów marzących o późniejszej karierze w policji lub studiach kryminologicznych czy kryminalistycznych. Zaletą Liceum i Technikum TEB Edukacja w Pile są także kameralne klasy i indywidualne podejście do uczniów. Dzięki nim łatwiejsze staje się przygotowanie do matury czy egzaminu zawodowego. Dodatkowym plusem szkoły jest lokalizacja. Placówka znajduje się w ścisłym centrum miasta, kilkaset metrów od dworca kolejowego, co jest szczególnie istotne dla uczniów, którzy do Piły dojeżdżają z pobliskich (a czasami także tych bardziej oddalonych) miejscowości. Nasuwa się więc pytanie - ile to wszystko musi kosztować? Okazuje się, że teraz niewiele, bo zaledwie 99zł miesięcznie!
Bogata oferta edukacyjna
Liceum i technikum TEB Edukacja, zgodnie z hasłem przewodnim „fun&nauka – zawsze razem” przekazują uczniom wiedzę teoretyczną, ale także praktyczne umiejętności. Jako jedyna w Polsce sieć szkół prywatnych, TEB Edukacja może pochwalić się tak szeroką grupą międzynarodowych partnerów edukacyjnych, wśród których wymienić można - Microsoft, Canon, MSI, Cisco, Intel® czy Inglot. Uczniowie technikum w Pile mają do wyboru klasy o następujących profilach: technik programista – klasa patronacka Cisco Networking Academy, technik informatyk i e-sport – klasa patronacka MSI, technik fotografii i multimediów – klasa patronacka Canon, technik reklamy – grafika i media społecznościowe. Licealiści natomiast, oprócz programu nauczania, obejmującego wiedzę ogólną i przygotowanie do egzaminu maturalnego, mogą rozwijać swoje pasje w jednej z klas: kosmetologicznej (z przedmiotem „podstawy kosmetologii i wizażu”), wspomnianej już wcześniej klasy kryminalistycznej (z przedmiotem „wprowadzenie do kryminalistyki”), politechnicznej (z przedmiotem „tworzenie baz danych”), projektowania graficznego (z przedmiotem „podstawy projektowania graficznego), czy też na kierunku media i komunikacja (z przedmiotem „dziennikarstwo 2.0”). Na uczniów szkół TEB Edukacja czeka także szereg dodatkowych aktywności – zielone szkoły, ciekawe wycieczki, imprezy, dodatkowe zajęcia i kursy, a także konkursy i turnieje (Szkolna Liga E-sportowa) z atrakcyjnymi nagrodami. Warto więc, poszukując miejsca w szkole ponadpodstawowej, zapoznać się z bogatą ofertą TEB Edukacja. W Pile będzie można zrobić to już niebawem w trakcie Drzwi Otwartych. Wydarzenie odbędzie się 27 maja w budynku przy
ul. Śródmiejskiej 16.  W czasie Drzwi Otwartych na kandydatów i ich rodziców będzie czekało wiele informacji i atrakcji. W tym konkurs, dla przyszłych uczniów, w którym będzie można wygrać hulajnogę elektryczną, smartwatch lub tablet. Wydarzenie będzie też świetną okazją do tego, by zapisać się do Technikum lub Liceum TEB. Warto się pospieszyć, bo każda osoba, która zdecyduje się na taki krok do 3 czerwca, otrzyma specjalny pakiet benefitów. Na nowych uczniów czekać będą nowoczesny tablet, pakiet szkolnych podręczników oraz TEBluza! Bo warto rozwijać swoje pasje oraz zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności w dobrej atmosferze – tam, gdzie najważniejsze jest dobro ucznia.

Więcej informacji na temat oferty TEB Edukacja na stronach: 
https://technikum.pl/miasta/pila/aktualnosci/
https://www.liceum.teb.pl/miasta/pila/aktualnosci/
 
Przeczytaj więcej o: TEB Edukacja, rekrutacja do szkół,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group