Flaga na maszcie, centrum tradycji i strefa rekreacji otwarte

04.05.2023   Autor: Kamil Kończewski
1089---

Tegoroczne pilskie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej miały wyjątkowy charakter. Z tej okazji na maszt znajdujący się na dachu budynku starostwa powiatowego wciągnięto biało -czerwoną flagę. To najwyższy punkt w Pile, na którym powiewa flaga narodowa. Oprócz tego otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych oraz strefę rekreacji nad Gwdą.  
 

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto państwowe obchodzone jest od 2004 roku. Dlaczego akurat 2 maja? Wybór daty nawiązuje do historycznego wydarzenia, kiedy to pod koniec II wojny światowej 2 maja 1945 roku polska flaga została zawieszona w Berlinie na Reichstagu, czyli siedzibie niemieckiego parlamentu oraz na Kolumnie Zwycięstwa, symbolizując tym samym zwycięstwo nad okupantem. Tegoroczne pilskie obchody rozpoczęły się od wciągnięcia flagi na nowy maszt.  


 

Flaga narodowa składa się z dwóch poziomych pasów równiej szerokości, białego u góry a czerwonego na dole, w proporcjach 5:8. Z kolei nasze narodowe barwy biało-czerwone nawiązują do tradycji średniowiecznej Królestwa Polskiego. W herbie był biały orzeł na czerwonym tle.  -W heraldyce kolor godła odgrywa ważniejszą rolę stąd na górze znalazł się kolor bieli. Natomiast na dole kolor czerwieni. Czyli do nawiązanie do tła herbowego jest to - powiedział kierownik Referatu Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Mirosław Sprenger. 

Kolejnym uroczystym akcentem święta flagi było otwarcie w jednej z sal budynku starostwa, Pilskiego Centrum Tradycji Wojskowych. Zwiedzający wystawę mogą zapoznać się z mundurami, archiwalnymi dokumentami, okolicznościowymi pucharami, medalami oraz unikatowymi fotografiami przedstawiającymi historię wojskowości w naszym mieście. To nie jedyne miejsce, o które wzbogacili się mieszkańcy przy starostwie. Strefa rekreacji to ukłon w kierunku tych bardziej aktywnych oraz miejsce na wypoczynek. - Dzisiaj ta strefa, która wcześniej kojarzyła się z jakimś terenem zamkniętym, będzie otwarta dla mieszkańców, będzie można tutaj wypocząć, ale przede wszystkim spędzić miło czas. W ciszy, w oderwaniu od tego miejskiego zgiełku - zachęca starosta pilski Eligiusz Komarowski

Strefa rekreacji to kompleks składający się wiaty, pływającego pomostu oraz trapu do bezpiecznego przemieszczania się. Nie zabrakło także ławek oraz zieleni. Będzie można tam organizować koncerty oraz wystawy. Natomiast kajakarze będę mogli w komfortowych warunkach korzystać z rzecznej przystani. W najbliższym czasie powstanie tam także plaża, na której można będzie wypoczywać oraz mała gastronomia. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group