Zalukaj.vip znika z sieci

20.03.2023   Autor: News4Media
670---55
Policja doprowadziła do zamknięcia serwisu z pirackimi filmami. To nie pierwszy taki przypadek w Polsce. „504 Gateway Time-out”. Taki napis widnieje, kiedy wejdzie się na stronę zalukaj.vip. To jeden z wielu polskojęzycznych serwisów, który oferował użytkownikom pirackie wersje filmów. Zarówno tych starszych, jak i nowych, które teraz są w kinach.

Przypomnijmy, że o ile oglądanie w ten sposób filmów – za pomocą streamingu – nie jest karalne, to już prowadzenie serwisów i udostępnianie filmów – tak. Dlatego właśnie zalukaj.vip zniknęło z sieci, a policja zatrzymała właściciela i jego pracownika.

Serwis oferował dostęp do filmów i seriali, które umieszczane tam były od 2020 r. bez zgody właścicieli praw autorskich oraz bez licencji. W listopadzie ubiegłego roku policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 28-latka, który odpowiadał za stronę techniczną serwisu zalukaj.vip. W styczniu tego roku dołączył do niego 33-latek, właściciel serwisu oraz jego pomysłodawca.
– Widać, że walka z internetowymi piratami wchodzi na wyższy poziom – komentuje temat android.com.pl. I dodaje, że – Mężczyznom przedstawiono zarzuty z art. 116 ust. 1 i 2 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a sam właściciel serwisu miał też popełnić dodatkowe oszustwa. Obecnie podlega tymczasowemu aresztowi.

Działanie serwisu było oparte wyłącznie na bezprawnym rozpowszechnianiu treści audiowizualnych. Skutkiem były ogromne straty finansowe po stronie firm, które na tym rynku działają legalnie. Chodzi o dystrybutorów i płatne serwisy filmowe.To nie pierwszy raz, kiedy w Polsce dochodzi do takich aresztowań. W 2021 r. sąd w Białymstoku skazał 25-letniego mężczyznę, który prowadził serwis internetowy z nielegalnie oferowanymi filmami. Sprawca został skazany na rok więzienia w zawieszeniu. Ma też zapłacić ponad 47 mln zł właścicielom praw autorskich.

fot. iStock
Przeczytaj więcej o: Zalukaj.vip znika z sieci,

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group