Sprawdź, kiedy dostaniesz zwrot podatku. Kwota może cię zaskoczyć

13.03.2023   Autor: News4Media
---1093

W tym roku możemy liczyć na wysokie zwroty podatków za 2022 rok. Kiedy pieniądze trafią na nasze konta? Możemy to sprawdzić, logując się do e-Urzędu Skarbowego.

15 milionów – tylu podatników, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej, może w tym roku liczyć na zwrot podatku. Łącznie na ich konta wpłynie ponad 17,5 mld. zł. W ubiegłym roku – przypomnijmy – było to 10,5 mld zł.

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że mniej podatników będzie musiało dopłacić podatek. W tym roku musi się z tym liczyć 1,2 mln osób. Wcześniej robiło to około 2 mln.

Jak sprawdzić, jaki zwrot nam się należy? 

Jeśli po złożeniu PIT-u chcielibyśmy się od razu dowiedzieć, na jaki zwrot możemy liczyć w tym roku, wystarczy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i skorzystać z usługi „Zwroty podatków”. Tam znajdziemy informacje, o ile i kiedy otrzymamy zwrot podatku albo czy nadpłata zostanie zaliczona na poczet innych zobowiązań podatkowych.

Kiedy pieniądze trafią na nasze konto?

Nawet w ciągu 10 dni. Dlatego urzędy skarbowe zachęcają do korzystania z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. Można się zalogować Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną, aplikację mObywatel lub podając dane podatkowe.

Możemy pomóc potrzebującym

Przypomnijmy, że okres rozliczeń PIT za 2022 rok rozpoczął się 15 lutego i potrwa do 2 maja.

Kiedy będziemy wypełniali nasze PIT-y, warto pamiętać, że przy okazji możemy wesprzeć potrzebujących. Wystarczy przekazać 1,5 proc. swojego podatku.

Wniosek o przekazanie 1,5 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego zawarty jest w zeznaniu podatkowym. Wystarczy, że wpiszmy numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, jaką chcemy przekazać. Nie może ona jednak przekraczać 1,5 proc. podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcemy, żeby nasze wsparcie trafiło na konkretny cel, możemy go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group