Szkoła muzyczna świętuje urodziny Chopina

11.03.2023   Autor: Artur Maras
764---
Koncerty, wykłady oraz wystawa – tak Zespół Szkół Muzycznych w Pile świętuje urodziny patrona. Fryderyk Chopin urodził się 213 lat temu.   
 
Nie ma chyba miejsca na świecie, gdzie nie znano by twórczości tego polskiego kompozytora, bo ponad wszelką wątpliwość Chopin był Polakiem.  - Jest pewna otoczka tej uniwersalności i francuszczyzny w jego dziełach, ale ten trzon to jest zawsze polskość. Nie mówiąc już o tym, że on nie chciał być Francuzem. Przecież pojechał do Francji jako syn Francuza. Mógł się zgłosić i powiedzieć, że chce obywatelstwo, a on tego nie chciał - tłumaczy prof. Irena Poniatowska, muzykolog, chopinolog.
 
Wybitna badaczka życia i twórczości Fryderyka Chopina przyjechała do Piły z okolicznościowym wykładem. Muzykolożka oraz chopinolożka poświęciła wiele książek oraz publikacji temu wirtuozowi. Chopin urodził się 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli. Zmarł na emigracji mając zaledwie 39 lat. Mimo krótkiego życia skomponował niemal 60 mazurków, 16 polonezów, po 19 walców i nokturnów, do tego pieśni, sonaty, etiudy czy preludia. W jego utworach przebija często nostalgia oraz tęsknota za ojczyzną będącą pod zaborami. Dzięki prywatnemu darczyńcy na korytarzu szkoły powstała także stała wystawa.  
  
- Fundatorem galerii w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile jest Dydo Poster Collection z Krakowa, Krzysztof Dydo. Są to plakaty związane z wydarzeniami chopinowskimi w Polsce - mówi Andrzej Czaja, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Pile
 
Obchody dni patrona zakończą się 16 marca koncertem w sali koncertowej pilskiej szkoły muzycznej. Rozpoczęcie o godz. 17. Wstęp wolny.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group