Powstanie "Ławeczka burmistrza"

03.02.2023   Autor: Kamil Kończewski
1129---151
“Ławeczka burmistrza” ma stanąć na Placu Wolności w Wałczu. W ten sposób lokalne stowarzyszenie chce upamiętnić postać Zdzisława Tuderka.

Na czele stowarzyszenia “Ławeczka burmistrza” stoi były współpracownik Zdzisława Tuderka, Andrzej Wiśniewski. Obaj panowie spotkali się w 1975 roku, przy organizacji pieszych rajdów harcerskich. Wtedy Zdzisław Tuderek był nauczycielem w wałeckim liceum ogólnokształcącym. W 1994 r. został burmistrzem Wałcza.

- Człowiek zasłużył na taką ławeczkę, żeby ludzi siedli na niej. Powspominali, także jest na pewno ok - mówią mieszkańcy. I dodają - Bardzo dobry człowiek. Mam miłe takie wspomnienia o tym człowieku. Nie patrzył - bezdomny, czy nie, podał rękę, przywitał się.

Wielu samorządowców wraca do postaci byłego burmistrza z sentymentem. Cenią pomysły, które wdrożył. Takie jak budowa Wałeckiego Centrum Kultury, promenada wokół jeziora Raduń czy modernizacja oczyszczalni ścieków, która kosztowała ponad 100 mln zł.

- Na tyle się zasłużył, tak długo był burmistrzem. Nie ma ludzi idealnych. Swoje pewnie drobne grzeszki też miał. Ale generalnie dla miasta sporo zrobił. W związku z tym, to miejsce i uczczenie jego pamięci jest ok - przyznaje Andrzej Ksepko, radny z Obywatelskiego Ruchu Samorządowego "Przyszłość”.


Zdzisław Tuderek burmistrzem Wałcza był 18 lat. W ubiegłym roku minęła 10. rocznica jego śmierci i właśnie wtedy padł pomysł, aby oddać mu cześć w nietypowy sposób.

- Analizowaliśmy, w jaki sposób uhonorować, bo o takich ludziach trzeba pamiętać. Były różne pomysły i myśmy skłonili się z Markiem Pawłowskim, wspólnie, że warto pokusić się o to, żeby w jakiś sposób trwały upamiętnić pamięć Zdzisława Tuderka - tłumaczy Andrzej Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia “Ławeczka burmistrza”.

Pomysł na powstanie “Ławeczki burmistrza” zaakceptowała rodzina Zdzisława Tuderka. Koszt projektu i wykonania oszacowano na około 120 tys. złotych. Pieniądze będą zbierane wyłącznie od darczyńców, poprzez zbiórkę bezpośrednią oraz wpłaty na specjalne konto. Zbiórka ruszy po 15 lutego.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group