Będzie kolejna farma wiatrowa w regionie

03.02.2023   Autor: Mateusz Manthai
1130---98
Turbiny pojawią się w gminie Wysoka. 11 wiatraków ma zasilić w energię elektryczną blisko 90 tys. gospodarstw domowych.

Elektrownia ma powstać na terenie sołectw: Młotkowo, Jeziorki Kosztowskie, Kijaszkowo i Tłukomy. Za jej budowę będzie odpowiedzialna jedna ze szwedzkich firm. Pierwsze prace już trwają. Drogowcy remontują blisko 7 kilometrów gminnych dróg. Wszystko po to, aby za kilka tygodni można było przywieźć tutaj pierwsze elementy turbin.

– Musiałyby być gdzieś o, dalej. Nie tak blisko koło domów – mówią mieszkańcy. I dodają – Mi to nie przeszkadza. Jeśli jest taka możliwość to tak, ale czy to powstanie?

Wszystko wskazuje na to, że tak. 11 turbin ma mieć moc ponad 60 MW. Miejscowy samorząd już zaciera ręce i liczy na to, że budowa farmy przyniesie wymierne korzyści podatkowe. Gminna kasa wzbogaci się o 100 tys. zł za każdy postawiony wiatrak. A to przełożyć ma się na zwiększenie liczby inwestycji. Zyskać mają również wydzierżawiający swoje grunty.

– Mieszkaniec, który wydzierżawił grunt ma dosyć sporą korzyść finansową. Gdyby tej korzyści finansowej nie miał, to by tego gruntu nie wydzierżawiał. Więc na pewno jest to korzystne dla mieszkańców – tłumaczy Artur Kłysz, burmistrz Wysokiej.  

Energetyka wiatrowa to także korzyści dla środowiska. Farmy są zeroemisyjne i oparte na najnowszych technologiach. Turbiny zaś nie są aż tak hałaśliwe jak jeszcze kilka lat temu. Wiatraki nie generują także zakłóceń elektromagnetycznych. Jak mówią eksperci - obszar, na którym powstaje farma wiatrowa otrzymuje w zamian dobrej jakości prąd.

– Im więcej mamy w kraju energetyki wiatrowej, więcej prądu z wiatraków, tym koszt energii elektrycznej staje się niższy – zapewnia Wojciech Cetnarski, wiceprezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

W Sejmie trwają prace nad poprawkami do tzw. ustawy wiatrakowej. Nowe zapisy mówią o 500-metrowej odległości domostw od turbiny. Zdaniem ekspertów to odpowiedni dystans, który pozwala mieszkańcom czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group