Druhowie z Podróżnej w krajowym systemie ratownictwa

18.01.2023   Autor: Kamil Kończewski
---57
Ochotnicza Straż Pożarna z Podróżnej zostanie włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. To oznacza, że już wiosną strażacy-ochotnicy będą mogli w pełni brać udział w akcjach ratunkowych. 
 
- Jednostka, która jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym jest jednostką tzw. pierwszego rzutu, czyli może sama i samodzielnie podjąć działania, jeżeli jest dysponowana przez komendę powiatową. Do tej pory, jeżeli jesteśmy jednostką poza systemową, oczywiście jesteśmy też dysponowani do zdarzeń. Zdarza się, że dojeżdżamy pierwsi na miejsce zdarzenia, podejmujemy działania. Jednakże do pełnego zabezpieczenia tych działań potrzebny jest przyjazd jednostki nadrzędnej, czyli jednostki z krajowego systemu bądź jednostki Państwowej Straży Pożarnej - tłumaczy Paweł Łosoś, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Podróżnej. 
Aby strażacy ochotnicy zostali włączeniu do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego musieli spełnić szereg warunków i formalności. Te już za nimi. Teraz czekają na weryfikację dokumentacji przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Jeśli ta nie zgłosi zastrzeżeń, to OSP Podróżna zostanie włączona do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

Strażacy ochotnicy z Podróżnej mają długą historię. Pierwsze wzmianki o nich sięgają lat 30 XX wieku. Obecnie zrzeszonych jest prawie 40 strażaków, z czego 15 może brać udział w akcjach ratunkowych. W ubiegłym roku strażacy z Podróżnej uczestniczyli w ponad 30 zdarzeniach. Były to przede wszystkim pożary oraz pomoc poszkodowanym po wichurach. Strażacy mają do dyspozycji średni wóz ratowniczo-gaśniczy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
Najnowsze
Pilne
Pogoda
PIŁA Pogoda
Więcej informacji
PROGRAM TV ASTA
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group