Pilanie nie nadawali dzieciom najbardziej popularnych imion

03.01.2023   Autor: Redakcja
---364
Już nie Jan i Antoni. Też nie Julia i Zuzanna. Pilanie zdetronizowali najbardziej popularne imiona od lat. Teraz wróciły te najpowszechniejsze w latach 70 i 80 minionego wieku. Może Piła zapoczątkuje nowy trend?  
 
- Najpopularniejszymi imionami męskimi w tym roku były: Jakub, Piotr, Mateusz i Michał. Z żeńskich królowały: Anna, Aleksandra, Katarzyna i Zuzanna. Pilanie są raczej tradycyjni. Nie mieliśmy bardzo egzotycznych imion. Natomiast są imiona, które bardzo rzadko występują: Mieczysława czy Władysława - wymienia Krystyna Podkowa, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Pile. 
 
Pilanie nie podążają za ogólnopolską modą. Ministerstwo cyfryzacji opublikowało właśnie ranking najpopularniejszych w ubiegłym roku imion w Polsce. Dziewczynkom najczęściej nadawano imiona: Zofia, Zuzanna, Hanna, Maja i Laura. Wśród chłopców najpopularniejsze od lat imiona to: Antoni, Jan, Aleksander, Franciszek i Nikodem. Te najrzadsze to m.in.: Orion czy Dżejson oraz Atena czy Inna.
Polacy rejestrowali też zdrobnienia bardziej popularnych imion. I tak mamy w Polsce kilka dziewczynek o imieniu Marysia oraz kilku Radków czy Wojtków. Pilski Urząd Stanu Cywilnego rejestrował też sporo dzieci urodzonych zagranicą przy zachowaniu oryginalnej pisowni imion. Ustawodawca już nie upiera się przy spolszczonej pisowni.  

Pilan też ubywa. W ubiegłym roku urzędnicy zarejestrowali 1290 zgonów, a na świat przyszło zaledwie 1015 dzieci.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group