Jak wiek samochodu wpływa na cenę OC?

21.12.2022   Autor: Tomasz Janczar
1683---62

Ubezpieczenie OC w Polsce jest obowiązkowe. Oznacza to, że każdy pojazd, który porusza się po polskich drogach, musi je mieć. Jednak koszt samego ubezpieczenia to bardzo indywidualna sprawa, na którą ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wiek pojazdu. Jakie ma on znaczenie dla wysokości składki OC? Między innymi o tym piszemy w tekście.

Wiek samochodów w Polsce

Zanim przejdziemy do informacji dotyczącej tego, jak wiek wpływa na cenę OC, warto dowiedzieć się jakimi samochodami jeżdżą Polacy. Według Europejskiego Stowarzyszenie Producentów Pojazdów średni wiek użytkowanego samochodu w Polsce to ponad 12 lat. Klasyfikuje to nasz kraj poniżej średniej unijnej, która wynosi według tych samych danych 13 lat.

Jak wiek wpływa na wysokość składki OC?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że wiek to tylko jeden z wielu elementów, który ma wpływ na wysokość składki OC. Z reguły działa on niekorzystnie na koszt, jaki trzeba przeznaczyć na ubezpieczenie OC.

Dlaczego wiek samochodu ma znaczenie?

Oczywiście nie można brać pod uwagę jedynie wieku samochodu, oderwanego od wszystkich innych danych. Jednak z reguły im nowszy samochód, tym jest on bezpieczniejszy. To z kolei sprawia, że ryzyko wypadku czy kolizji także zakłada się mniejsze.

Dlaczego ubezpieczyciele przyjmują takie założenia?

Nowszy samochód to z reguły więcej systemów, które automatyzują i wyręczają kierowcę. Mają jednak także duży wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Wspomaganie kierownicy, kamera cofania, to wszystko i wiele innych systemów sprawia, że ryzyko kolizji jest znacznie miejsce. Dlatego też koszt ubezpieczenia OC w przypadku nowych samochodów będzie zdecydowanie niższy, jeśli porównać go do wysokości składki dla samochodów, które mają kilkanaście lat, czy też nawet powyżej 20 lat.

Najstarszy samochód – najniższe OC

Jednak zasada mówiąca o tym, że im starszy jest samochód, tym wyższe składki będzie trzeba płacić, obowiązuje jednak tylko do pewnego wieku. Często samochody, które mają powyżej 25 lat, można ubezpieczyć taniej niż te najnowsze. Czy są one mniej awaryjne albo bezpieczniejsze? Nie, w przypadku tak starych pojazdów towarzystwa ubezpieczeniowe po prostu zakładają, że są one stosunkowo rzadko używane. Z reguły jest tak, że nie są użytkowane codziennie, co przekłada się na znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia zdarzenia z ich udziałem.

Co jeszcze ma wpływ na ubezpieczenie samochodu?

Jak wspominaliśmy wcześniej, wiek samochodu to tylko jeden z wielu czynników, który ma wpływ na wysokość składki, jaką będziesz musiał zapłacić za OC. Co jeszcze ma znaczenie?

Między innymi Twój wiek oraz staż jako kierowcy. Bardzo młodzi kierowcy muszą liczyć się ze znacznie wyższą stawką. Jest tak     dlatego, że powodują oni stosunkowo dużo wypadków i kolizji drogowych. Kolejne co będzie mieć znaczenie to także historia polisy. To znaczy, jak długo samochód jest ubezpieczony i od kiedy polisa jest na danego właściciela, czy spowodowało się wcześniej jakieś zdarzenia. Wpływ na wysokość ubezpieczenia ma także miejsce zamieszkania i wiele innych czynników.

Oczywiście znaczenie będzie miał też sam model samochodu, czyli pojemność silnika i marka, jaka za niego odpowiada. Dlatego wybierając samochód, nie warto patrzeć      na niego pod względem wieku i związanej z tym wysokości składki. Samochód powinien być przede wszystkim wygodny, bezpieczny i spełniać się w funkcji, do której jest przeznaczony.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl. Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group