Chodziescy seniorzy się nudzą?

06.12.2022   Autor: Mateusz Manthai
973---249
Czy chodziescy seniorzy nie mają co robić? Taka sugestia pojawiła się na jednym z internetowych forów. 

Internauta napisał, że w Chodzieży jest coraz więcej seniorów, jednak bardzo mało miejsc, gdzie mogliby się spotkać. Jego zdaniem, w mieście nie organizuje się wycieczek, potańcówek, czy zwykłych spacerów. Według niego emeryci są zapomniani. A co na to sami zainteresowani? 

– Spotykamy się od czasu do czasu w kawiarence przy miłej kawie, przy miłym cieście. W Chodzieży już nikt nie ma co robić. Chodzież upada. Seniorzy mogą korzystać ze spotkań w bibliotece z różnymi postaciami, autorami książek - mówią chodzieżanie. 

W mieście działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Na różne zajęcia jest zapisanych prawie 200-u członków. Emeryci uczestniczą w warsztatach, wykładach i spotkaniach integracyjnych.  

– Mamy szereg ofert do skorzystania, zarówno do podniesienia naszej edukacji, jak i sprawności fizycznej, ruchowej, wyjazdów integracyjnych. Ostatnio uzyskaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Cyfryzacji, żeby poprawić nasze umiejętności dotyczące komputerów - tłumaczy Jadwiga Należyty, prezes chodzieskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 
Chodziescy seniorzy mogą także zajrzeć do Bioderka. W Centrum Aktywnej Rehabilitacji przy ulicy Jagiellońskiej mogą poćwiczyć, wypić kawę i porozmawiać. Z ofertą dla nich wychodzi także Dzienny Dom Senior-Wigor. Animatorki przygotowują warsztaty kulinarne, plastyczne czy ogrodnicze.  

– Spotykanie się z drugim człowiekiem jest bardzo istotne ze względów zdrowotnych, psychologicznych, duchowych. Wytwarzają się hormony szczęścia - endorfiny, dopamina - mówi psycholog Romana Otto.  

Specjaliści podkreślają, że brak integracji powoduje u seniorów wzrost poczucia bezsensowności. Często prowadzi to do depresji. A psychologowie i psychiatrzy mają ręce pełne roboty. Na wizytę u specjalisty, często trzeba odczekać nawet pół roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group