Skażona woda. Kiedy problem zostanie rozwiązany?

25.11.2022   Autor: Artur Maras
621---
Skażona woda w gminie Wysoka. Wody nie można pić w samej Wysokiej, Wysoczce, Bądeczu i Sędzińcu. W rurociągach wykryto niebezpieczne dla zdrowia bakterie.  
 
Badania wodociągów przeprowadzone na zlecenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Wysokiej wykazały, obecność w wodzie groźnych dla zdrowia bakterii. Spożycie takiej wody może skutkować...  
 
- Ze strony układu pokarmowego, może powodować biegunkę, to mogą być wymioty - tłumaczy Danuta Kmieciak, dyrektor Sanepidu w Pile.  

Dlatego wody z kranu w Wysokiej, Wysoczce, Bądeczu i Sędzińcu nie można pić nawet po przegotowaniu. Nie można wykorzystywać jej również do przygotowywania posiłków, produkcji żywności, do płukania warzyw czy owoców a nawet do mycia naczyń. 
 
- Najważniejsze jest, aby wdrożyć postępowanie, czyli dezynfekcja wody w sieci i płukanie, ponowne pobranie. Czy to była awaria, czy robili coś w sieci, zdarzają się tego typu sytuacje, ale najważniejsze jest w tym momencie wdrożyć postępowanie - dodaje Danuta Kmieciak. 
 
Do jego zakończenia wodę z kranu można używać tylko do mycia się czy spłukiwania toalet. 
 
- Są beczkowozy, jest zapewniona woda w butelkach dla mieszkańców. Na pewno szkoła, przedszkole, ośrodek kultury i zdrowia mają zapewnioną wodę butelkową. Obecnie była inspekcja sanitarna, pobrała próbki wody i czekamy na wyniki - tłumaczy Anna Chuchla, sekretarz gminy Wysoka. 
 
Te będą znane w poniedziałek. Wtedy to będzie wiadomo czy wodę z wodociągów będzie można ponowie pić. Do tego czasu powinniśmy się też dowiedzieć co było przyczyną skażenia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group