Piła ma tabletki z jodem na wypadek zagrożenia atomowego

13.10.2022   Autor: Artur Maras
710---1046
Piła jest przygotowana do dystrybucji jodku potasu. Tabletki z jodem mają trafić do każdego pilanina w przypadku zagrożenia radiacyjnego. Podobnie jest w innych samorządach.  
 
Konflikt zbrojny w Ukrainie przybiera w ostatnich dniach na sile. Rosjanie od wczoraj ostrzeliwują rakietowo wiele miast. Ponownie pojawia się więc pytanie o bezpieczeństwo w Europie, w tym te radiologiczne. 

Ukraina ma kilka elektrowni, w tym tę największą na kontynencie siłownię jądrową. Zaporoska Elektrownia Atomowa jest kontrolowana przez Rosjan, a oni dysponują także bronią nuklearną. Dlatego w kwietniu polski rząd zalecił samorządom przygotowanie planu dystrybucji jodku potasu. Tabletki dostały jednostki straży pożarnej, a dalej trafiły one do samorządów. 
 
- Mamy ich tyle, że starczy dla mieszkańców Piły, dla wszystkich którzy są w delegacji, tych którzy będą przejeżdżali, dla osób z Ukrainy, które przybyły i dla wszystkich potrzebujących. Wystarczy zgłosić się do wszystkich tych punktów, o których mówił pan prezydent i wyartykułować, że dla rodziny potrzebuję np. 8 sztuk i proszę bardzo jest 8 sztuk - zapewnia Wojciech Nosek, komendant Straży Miejskiej w Pile. 
 
Nie trzeba będzie przedstawiać żadnych zaświadczeń ani wypełniać żadnych deklaracji. Tabletki w razie konieczności będą dystrybuowane do lokali wyborczych. Najczęściej są to szkoły i przedszkola. Miasto jest w stanie rozpocząć akcję dostarczania tabletek z jodem najpóźniej w ciągu godziny od pojawienia się ewentualnego zagrożenia.  
 
- Żadnego zagrożenia radiacyjnego w tej chwili nie ma. W związku z tym przyjmowanie jakichkolwiek preparatów, nie tylko nie jest wskazane, ale może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a być może nawet życia - przypomina Piotr Głowski, prezydent Piły. 

Gdyby jednak zagrożenie wystąpiło, to rząd poprzez komunikaty RCB będzie informować mieszkańców o rozpoczęciu akcji wydawania tabletek z jodem. 

fot. Nexta 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group