Inflacja przekroczyła 17%

30.09.2022   Autor: Redakcja
217---353
Inflacja nadal rośnie. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu były wyższe o 17,2 proc. niż we wrześniu ubiegłego roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.
To kolejny miesiąc ze wzrostem poziomu cen, choć niedawno spodziewano się, że inflacja się uspokoi i wskaźnik ustabilizuje się na stałym poziomie. Mediana prognoz na wrzesień zakładała inflację na poziomie 16,5 proc. Podobnie prognozowała na antenie radia RMF FM minister finansów Magdalena Rzeczkowska
 

Tylko w ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,6 proc. Żywność i napoje bezalkoholowe są droższe aż o 19,3 proc. niż w zeszłym roku i o 1,7 proc. niż przed miesiącem. Szaleńczo drożeje energia - 44,2 proc. (3,7 proc. miesiąc do miesiąca). Za paliwo płacimy 18,3 proc. więcej niż w zeszłym roku, choć w ciągu ostatniego miesiąca staniało o 2,1 proc. 

To nie są jeszcze pełne dane i w ciągu kilku dni zostaną skorygowane. Biorąc pod uwagę doświadczenia ostatnich miesięcy, inflacja może być nawet nieco wyższa, niż podał dziś (30 września) Główny Urząd Statystyczny.

fot. News 4 Media
 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group