Inflacja znowu w górę. Pilanie oszczędzają coraz bardziej

23.09.2022   Autor: Artur Maras
---339
Jak podaje GUS w sierpniu wyniosła ponad 16 proc. więcej niż przed rokiem. To najwyższy wskaźnik od 25 lat. Drożeje praktycznie wszystko. 
 
Wybierając się na zakupy, pilanie muszą sięgać coraz głębiej do kieszeni.  
 
- Właściwie wszystko drogie. Czego człowiek, by nie wziął to wszystko drogie. Jest co narzekać, ale po co? Ja nic nie zmienię a co mi się podoba to kupuje i koniec, a jak nie będzie pieniędzy to nie kupię - mówią pilanie.   
 
Najbardziej zaraz po opale i prądzie, podrożały artykuły spożywcze w tym pieczywo, oleje i mięso. Skoki cen nie ominęły także owoców czy warzyw. Sprzedawcy tłumaczą, że nie mają innego wyjścia.  
 
- Koszty paliwa, koszty utrzymania pracownika, ZUS, podatki, to wszystko się składa do tego, że trzeba podnieść - wymienia pani Beata, sprzedawczyni z targowiska w Pile. 
 
Zaczęliśmy ograniczać swoje wydatki, bo wiele osób uważa, że to nie koniec cenowych podwyżek. Takiego zdania są także ekonomiści. Polaków czeka teraz trudny okres. Tak wysoka inflacja... 
 
- Te bardzo pesymistyczne prognozy mówią o tym, że zostanie z nami jeszcze przez najbliższy rok. Wydaje się, że bariera 20 proc. jest spokojnie do przekroczenia, choć wydaje się, że rząd będzie robił wszystko, aby tej bariery 20 proc. nie przekroczyć - mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. 
 
 
Póki co inflacja wynosi ponad 16 proc. GUS podał dane za sierpień porównując skok cen z analogicznym okresem poprzedniego roku. Uśredniony wskaźnik nie oddaje jednak tego o ile więcej faktycznie płacimy w sklepach. 
 
- Ryż, mąka, pieczywo wzrastają o ponad 30 proc. Wszystkie tłuszcze roślinne to również w ciągu roku wzrosty o ponad 40 proc. Dlatego też widać, że ta średnia inflacja 16,1 proc. ma się nijak do tej odczuwalnej i do tej, która Polacy płacą każdego dnia w sklepach - dodaje  ekspert.
 
A płacą sporo. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najwięcej od 25 lat.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group