Starzejemy się - wynika z Narodowego Spisu Powszechnego

21.09.2022   Autor: Artur Maras
---
Starzejemy się jako społeczeństwo i koncentrujemy wokół metropolii – takie wnioski przedstawił Główny Urząd Statystyczny. Wyniki badań pochodzą z danych zebranych w ubiegłym roku w Narodowym Spisie Powszechnym.  
 
W ciągu dekady ludność Polski zmniejszyła się o 1,2 proc., czyli o blisko pół miliona osób. Oznacza to, że więcej Polaków umiera niż się rodzi. Maleje tym samym liczba młodych ludzi do 17 roku życia, a przybywa w wieku poprodukcyjnym. Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się - jasno wynika ze spisu. Są jednak regiony, gdzie odnotowano wzrost liczby ludności. To m. in. Wielkopolska, gdzie przybyło 57 tys. ludzi. Łącznie mieszka tu 3,5 mln osób. W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce przybyły 52 nowe miasta. Pomimo tego liczba mieszkańców miast maleje. Kumulujemy się za to wokół dużych aglomeracji. 
 
Spis dotyczył także mieszkań. W Polsce jest ich ponad 15 mln. To znaczny wzrost. Jeszcze dekadę temu było ich o ponad 12,5 proc. mniej. Co do samych budynków, to mamy ich w kraju o 800 tys. więcej niż było to w ostatnim spisie, gdzie było 6 mln budynków mieszkalnych w całym kraju, zarówno domów jednorodzinnych jak i wielorodzinnych. Zwłaszcza w ostatnich latach widać budowlany boom - przekonują statystycy.   
 
GUS przeprowadza Narodowy Spis Powszechny co 10 lat. Udział w nim jest obowiązkowy.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group