"Pomachaj kierowcy" - zachęcają policjanci. Dlaczego?

05.09.2022   Autor: Redakcja
668---216
"Pomachaj kierowcy" - to nowa akcja policji. Mundurowi w całej Polsce towarzyszą najmłodszym w ich drodze do szkoły i wspólnie machają kierowcom. Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

- Zdarza się, że kierowca, szczególnie pojazdu ciężarowego może nie dostrzec pieszego, który znajduje się w tak zwanym „martwym polu”. Dochodzi też do sytuacji, w której pieszy w sposób nieprawidłowy oceni sytuację na drodze i wtargnie pod nadjeżdżający pojazd - mówi  Izabela Czerwińska z policji

Dlatego namawiają dzieci do machania kierowcom. Nawiązuje się wówczas kontakt wzrokowy, co istotnie podnosi bezpieczeństwo pieszych. 

- Gest w postaci pomachania ręką do kierowcy, a także nawiązanie z nim kontaktu wzrokowego, może wpłynąć na bezpieczne przejście przez jezdnię - dodaje policjantka. 
Policjanci przez cały wrzesień będą pojawiać się w rejonie przejść dla pieszych w okolicach szkół. 

- Apelujemy do kierowców o przyłączenie się do akcji. Nawiązanie kontaktu wzrokowego i pomachanie do pieszego, który znajduje się w rejonie przejścia dla pieszych. Gest ten może spowodować, że niechroniony uczestnik ruchu drogowego upewni się wówczas, że jest widoczny dla kierowcy i w bezpieczny sposób przekroczy jezdnię - tłumaczy funkcjonariuszka. 

fot. st. sierż. Wojciech Zeszot, KPP Piła 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group