Enklawa miododajna powstaje pod Piłą

19.08.2022   Autor: Redakcja
---312
Enklawa miododajna powstaje w Zawadzie w gminie Szydłowo. Inwestycja za unijną dotację ma służyć zarówno ludziom jak i owadom.  
 
- Filozofia polega na tym, że są to przestrzenie publiczne zarówno dla ludzi, jak i dla owadów, czyli tak projektujemy przestrzenie publiczne, żeby one mogły być również z pożytkiem dla owadów błonkoskrzydłych, które będą mogły w tych miejscach zbierać nektar jak i spędzać “wolny czas” w specjalnych budkach przystosowanych do tego - opowiada Tobiasz Wiesiołek, wójt Szydłowa. 
 
A dla ludzi to będzie miejsce na relaks, w którym będą mogli odpocząć w bliskości natury. Enklawa powstaje w pobliżu pasieki miejscowego pszczelarza i zabytkowego, drewnianego, XVI-wiecznego kościoła. Już powstają chodniki, obramowania pod rabaty kwiatowe w kształcie plastrów miodu i elementy drewniane. Nasadzenia, czyli drzewa miododajne i łąka kwietna pojawi się na jesień lub wiosnę. Wszystko zależeć będzie od pogody.  
Oczy mieszkańców enklawa będzie cieszyć dopiero za około 5 lat, gdy roślinność dojrzeje, ale korzystać z niej będzie można już w przyszłym roku. Poza rabatami, będą tam także: ławki, wiata edukacyjna, miejsce na ognisko a dla owadów hotelik.  

Gmina Szydłowo na enklawę miododajną oraz na inwentaryzację i monografię przyrodniczą otrzymała 470 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Całość inwestycji to koszt ponad 600 tys. zł.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group