Termomodernizacja szkół i urzędów

18.08.2022   Autor: Mateusz Manthai
1101---98
Budynki użyteczności publicznej w gminie Łobżenica zyskały nowy blask. Właśnie zakończyły się ich termomodernizacje. Wszystko to ma ochronić obiekty przed utratą ciepła i zmniejszyć zużycie energii.  
 
Remontu doczekały się budynki Urzędu Miasta, Przedszkola Publicznego, Centrum Profilaktyki i Aktywności Społecznej oraz Szkoły Podstawowej w Dźwiersznie Małym.  

– Najtrudniejszym obiektem do zrealizowania była ta szkoła (w Dźwiersznie Małym przyp. red.) Musieliśmy zmierzyć się z dachem. Zadanie było nie lada. Były ptaszki, na które trzeba było uważać. Przez to można było pracować jedynie w określonym terminie - mówi Andrzej Cieślik, prezes firmy Novaterm. 

Budowlańcy między innymi wymienili okna, docieplili ściany i stropy. Elektrycy zajęli się instalacją elektryczną i dostosowali ją do dzisiejszym standardów. Remontu doczekały się szkolne sale i łazienki, a w kotłowniach pojawiły się nowe piece.  

– Mamy teraz zdecydowanie cieplej w pomieszczeniach użytkowych, cieplej zimą, a chłodniej latem. To jest bardzo dobre, jeżeli dzieci się bawią, spędzają tutaj dużo czasu - przyznaje Kamila Grażewicz, dyrektor Przedszkola Publicznego w Łobżenicy. 

Wszystko to kosztowało 5,5 miliona złotych. Gmina otrzymała dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w kwocie 3,5 miliona złotych. Reszta pochodziła z miejskiego budżetu.  

– Gdybyśmy tej termomodernizacji nie zrobili, bylibyśmy daleko w polu. My nic nie jesteśmy w stanie zrobić ze swoich pieniędzy. Możemy realizować inwestycje wyłącznie w hybrydzie ze środkami z zewnątrz. I to z bardzo korzystnym dofinansowaniem - zapewnia Piotr Łosoś, burmistrz Łobżenicy. 

To nie koniec inwestycji w Łobżenicy. Właśnie ruszyła przebudowa placu Wolności. Za kwotę blisko 4 milionów złotych w centrum miasta powstaną nowe chodniki, parkingi i oświetlenie. Prace mają zakończyć się w maju przyszłego roku.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group