Dziś 78 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

01.08.2022   Autor: Mateusz Manthai
713---449
Aby upamiętnić Wielkopolan, którzy brali udział w walkach na ulicach stolicy, Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął specjalny projekt. To strona internetowa z 841 biogramami mieszkańców naszego regionu. 
  
– Celem tego projektu jest z jednej strony oddanie hołdu wszystkim tym, którzy wtedy stanęli do walki z okupantem, ale także próba uzupełnienia tych danych historycznych, które już posiadamy. W ramach projektu przygotowaliśmy m.in. stronę na portalu biogramy IPN, osobną stronę “Wielkopolanie w Powstaniu Warszawskim” - mówi prof. Konrad Białecki, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. 

Baza imion i nazwisk, dat urodzenia oraz oddziałów, w których walczyli wielkopolanie, ma na celu przypomnienie ich znaczącego udziału w insurekcji. Instytut Pamięci Narodowej zachęca także do zgłaszania przodków, którzy walczyli w Powstaniu Warszawskim, a nie znaleźli się na oficjalnej liście. Takie zgłoszenia będą weryfikowane przez pracowników IPN, a lista na bieżąco aktualizowana.
Dziś na wielu grobach Powstańców w Warszawie, ale także w Wielkopolsce pojawiły się kwiaty i znicze. Punktualnie o godzinie 17.00 zawyły syreny alarmowe.  

fot. Muzeum Powstania Warszawskiego 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group