Konwersja cyfrowa w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie

30.06.2022   Autor: Artykuł sponsorowany
1959---907
Data 14 lipca 2021 roku była punktem zwrotnym w dotychczasowej działalności Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie. Tego dnia na stronie Narodowego Centrum Kultury ukazały się wyniki naboru w ramach projektu „Konwersja cyfrowa domów kultury”. Na konkurs wpłynęło 1221 wniosków z całej Polski, ale tylko 200 otrzymało dofinansowanie. Nasza placówka znalazła się na 20. pozycji listy rankingowej z 92 punktami i przyznaną kwotą dofinansowania w wysokości 109 700 zł, która stanowi 100% całości zadania. Jest to pierwszy w historii CUK tak duży grant pozyskany na rozwój naszej działalności.

Głównym założeniem konkursu jest  wyposażenie grantobiorców w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania statutowych działań jednostek w zakresie edukacji kulturalnej oraz animowania działań kulturalnych w społecznościach lokalnych poprzez kompleksowe szkolenia doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych online lub w sposób cyfrowy.  

Nazwa własna projektu grantowego to „XXI wiek w Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie”, który zgodnie z harmonogramem zakończy się 30 czerwca br. W ramach projektu realizujemy dwa główne zadania: szkolenie pracowników oraz zakup sprzętu do produkcji materiałów audio-wideo. Szkolenia pomogą nam w zdobyciu niezbędnych umiejętności do realizacji profesjonalnych działań w sieci oraz dadzą nam możliwość dzielenia się wiedzą z innymi. Przede wszystkim zależało nam na szkoleniach z zakresu komunikacji, narzędzi internetowych oraz budowania oferty kulturalnej. W ramach projektu został zakupiony sprzęt, który umożliwi tworzenie atrakcyjnych treści oraz pozwoli nam na rozszerzenie oferty kulturalnej.

Wydatki w ramach projektu zostały podzielone na pięć części:
- sprzęt do emisji i edycji wideo – 37 118 zł
- sprzęt do realizacji i edycji w zakresie audio – 38 034 zł
- sprzęt oświetleniowy – 11 448 zł
- sprzęt służący do podniesienia dostępności dla osób słabosłyszących – 1 600 zł
- szkolenia pracowników – 15 500 zł
 
Obecnie znaczna część zadań projektowych została przez nas wykonana. Pracownicy uczestniczyli w czterech zaplanowanych szkoleniach tj. „Instytucja na Instagramie”, „Instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne”, „Instytucja online – jaki mikrofon, jaka kamera i inne aspekty techniczne nowej rzeczywistości” oraz „YouTube: jak „sprzedawać” kulturę i literaturę w wersji atrakcyjnej dla współczesnego widza?”. W grudniu 2021 roku wzięliśmy udział w dwudniowym szkoleniu stacjonarnym „Projektowanie oferty kulturowej on-line” przeprowadzonym przez naszego tutora cyfrowego panią Martę Kostecką.  Od tamtego czasu jesteśmy w stałym kontakcie i pod opieką pani Marty pracujemy nad  strategią rozwoju Centrum Upowszechniania Kultury w Szydłowie oraz podnoszeniem naszych kompetencji w zakresie działań w sieci. Dodatkowo uczestniczymy w webinariach organizowanych cyklicznie przez operatora projektu – Narodowe Centrum Kultury.
W zakresie zakupu sprzętu złożyliśmy już wszystkie zamówienia i jesteśmy na etapie oczekiwania na sprzęt. Znaczna część została już dostarczona do naszej placówki i możemy już korzystać z zakupionego wyposażenia. Dzięki nowemu nagłośnieniu mogliśmy samodzielnie obsłużyć koncert zespołu „Róże Europy”, a przed nami kolejna realizacja – koncert zespołu „Chłopcy z placu broni”.
Projekt „Konwersja cyfrowa domów kultury” jest dla nas ogromną szansą na rozwój, którą staramy się jak najefektywniej wykorzystać, ale też stanowi spore wyzwanie, ponieważ po raz pierwszy otrzymaliśmy tak wysoką dotację ze środków zewnętrznych. To wspaniałe doświadczenie móc zdobywać nowe umiejętności, które pozwolą nam na to, by nasze działania obejmowały swoim zasięgiem coraz więcej miłośników kultury i były realizowane na wysokim poziomie. Zakupiony sprzęt pozwoli nam w sposób profesjonalny budować naszą markę w sieci oraz tworzyć wartościowe treści dla naszych obecnych i przyszłych odbiorców. Dzięki udziałowi w projekcie stajemy się coraz bardziej samodzielni. Możemy wdrażać nowe pomysły i rozwiązania w naszą codzienną pracę. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytemu doświadczeniu będziemy mogli starać się o kolejne dofinansowania, które pozwolą nam uczynić naszą placówkę jeszcze lepszą i bardziej atrakcyjną, a przy tym dostępną dla każdego, kto ma potrzebę czynnego uczestnictwa w kulturze.

fot. CUK Szydłowo

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group