Środowiskowy Dom Samopomocy dla niepełnosprawnych intelektualnie

09.06.2022   Autor: Redakcja
638---43
Blisko 30 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi znajdzie swoje miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy w Trzciance. Nowa placówka ma powstać do końca tego roku.  
 
Powiat czarnkowsko-trzcianecki od wielu lat był białą plamą na mapie województwa, jeśli chodzi o pomoc osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Wkrótce ma się to zmienić. Gmina Trzcianka otrzymała dofinansowanie na budowę pierwszego w powiecie Środowiskowego Domu Samopomocy. Docelowo w nowej placówce opiekę znajdzie w sumie 30 osób z Trzcianki, Czarnkowa, Wielenia czy Lubasza.  

– Takich środowiskowych domów samopomocy w Wielkopolsce jest 74. I tych miejsc dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi jest ponad 2,5 tysiąca - mówi Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.
Rządowe dofinansowanie to 3,5 miliona złotych. Ośrodek powstanie przy ulicy Wita Stwosza 9, w miejscu przeznaczonej do wyburzenia kamienicy. Projekt techniczny jest już gotowy. Niebawem ruszy przetarg, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych.  

– Ten dom zapewni dzienną opiekę osobom, które zostaną do niego skierowane. Natomiast osobom, które dotychczas opiekowały się swoimi podopiecznymi da możliwość wytchnienia, pozałatwiania swoich spraw - zapewnia Krzysztof Jaworski, burmistrz Trzcianki.  

Podopieczni środowiskowego domu samopomocy otrzymają tu wsparcie psychologiczne i ciepły posiłek, ponadto będą mieć zajęcia usprawniające i edukacyjne.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group