Boom na używane samochody

16.04.2022   Autor: Redakcja
1443---

Rynek motoryzacyjny zwariował - przekonują eksperci. Na niektóre modele samochodów trzeba czekać nawet ponad rok. To z kolei napędza rynek aut używanych, które w komisach schodzą na pniu.  
  

Każdy kto próbuje kupić teraz nowe auto wie, że to niełatwe zadanie.  

- Przyjechaliśmy z Rudy Śląskiej po zakup samochodu, bo tu jeszcze był dostępny model, także kawał drogi - mówi nam klientka jednego z salonów samochodowych w Pile.
 
W niektórych salonach sprzedaży, nowych aut jest już jak na lekarstwo.  
 
- Jest problem i to duży. Teraz wygląda to tak jak było za byłego socjalizmu, że trzeba było czekać 2-4 lata na samochód - Rynek samochodów trochę zwariował niestety w Polsce. Samochody bardzo podrożały. Długo czeka się na nowe - dodają inni.  

 
Na niektóre bardziej spersonalizowane modele trzeba czekać nawet rok. Ci, którzy chcą kupić nowe, wymarzone auto, najczęściej muszą więc uzbroić się w cierpliwość. - Jesteśmy w sytuacji, która nie była dotychczas znana w Polsce, Europie i na świecie. Wszystko zaczęło się od pandemii, gdzie został przerwany łańcuch dostaw podzespołów do produkcji nowych samochodów. Z czym borykają się producenci na całym świecie - mówi Karol Rosiński z jednego z pilskich salonów samochodowych..  

 
Sytuację pogorszyła wojna w Ukrainie. Kraj ten był największym dostawcą wiązek elektrycznych. A w każdym aucie znajduje się nawet... 5 km takiego okablowania. Wiele komponentów i metali nie jest też sprowadza z objętej sankcjami Rosji. Z tego powodu ożywił się rynek aut używanych.  
 

- Te dobrej jakości, wystawiane na portalach internetowych, sprzedają się praktycznie w ciągu godziny od wystawienia - dodaje Karol Rosiński.


Kierowcy, którzy chcą sprzedać swoje auto, mogą liczyć teraz na wyjątkowo korzystne ceny.  

 
- Rynek w tej chwili zwariował. Używane auto, które trzy lata temu było warte 40 tys. zł., to dzisiaj przeglądając ogłoszenia można zobaczyć, że to auto jest warte 40 tys. i więcej - mówi Szymon Chwaliszewski, prowadzący program Motowizja. 

Jak długo taka sytuacja na rynku potrwa? Tego nawet eksperci nie są w stanie przewidzieć.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group