Podziel się plonami!

10.04.2022   Autor: Artur Maras
---
Co zrobić z nadmiarem owoców i warzyw w sezonie, aby nie trafiły na kompost lub śmietnik? Propozycję mają członkowie Klubu Dobrego Klimatu, którzy stworzyli pierwszy w regionie regał do dzielenia się plonami. Stanął on na jednym z pilskich ogrodów działkowych.  
 
Choć sezon działkowca dopiero się zaczyna, to na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych Gwda widać już pierwsze obsiane grządki, o czym mówią sami działkowicze. 
 - Ci starsi mają warzywa różnego rodzaju, pory, selery, ogórki, pomidory.  
- Co niektórzy tak bo mają trochę. Niektórzy na rynku sprzedają. Ja mam akurat rodzinę, to mam dla rodziny, wnuków. 

 
Plonów w niektórych sezonach jest jednak tyle, że działkowcy nie są w stanie wykorzystywać ich na bieżąco lub zawekować na zimę. I tutaj z pomocą przychodzi Klub Dobrego Klimatu, który stworzył pierwszy w regionie specjalny regał do dzielenia się nadmiarem owoców, warzyw czy sadzonek.  
 - Jest pietruszka, są goździki, jakieś trawy - mówi Zuzanna Błaszczyk-Koniecko z Klubu Dobrego Klimatu oraz pilskiego Altvatera.
 Regał z materiałów z odzysku wykonali pracownicy Altavtera. Akcja ma zapobiegać marnowaniu żywności, ale nie tylko... 
 - Widzimy, że niestety bardzo dużo owoców czy warzyw trafia na śmietnik albo do kompostownika. Widzimy też, że po pandemii te więzy międzyludzkie trochę się rozluźniły, więc ten plonownik ma być miejscem, gdzie ludzie będą się spotykać, rozmawiać o uprawach, o tym czego mają w nadmiarze i dzielić się tym dobrem - dodaje Błaszczyk-Koniecko.
 
Z regału można brać wszystko co znajduje się w środku i nie trzeba zostawiać niczego w zamian. Jeśli pomysł się sprawdzi, to takie plonowniki staną także na pozostałych pilskich ogrodach działkowych. 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group