400 złotych na dziecko. Wkrótce ruszą wypłaty

14.03.2022   Autor: News4Media
693---19
Dzięki Rodzinnemu Kapitałowi Opiekuńczemu do polskich rodzin trafiło już prawie 730 milionów złotych – to efekt ponad 470 tysięcy złożonych dotychczas wniosków o świadczenie. Wkrótce ruszy drugi filar programu obejmujący dzieci korzystające ze żłobków.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to wsparcie dla rodziców najmłodszych dzieci. Wypłaty po 500 złotych przez 24 miesiące lub 1000 złotych przez 12 miesięcy to dwa warianty, o które można wnioskować od początku roku. Łącznie 12 tys. złotych przysługuje bez względu na dochód w rodzinie, dotyczy jednak drugiego i każdego kolejnego dziecka w przedziale wiekowym 12-36 miesięcy.

Z obsługiwanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych świadczenia skorzysta w 2022 roku ponad pół miliona gospodarstw domowych. Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, wypłacono już 727 milionów złotych.
Wnioski o świadczenie można składać online za pośrednictwem:
- portalu Emp@tia MRiPS,
- PUE @zus_pl
- bankowości elektronicznej 

Kolejne wypłaty w kwietniu
Pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie, które nie załapało się na comiesięczne wypłaty, również skorzysta z programu rządowego. Od 1 kwietnia ruszą wypłaty dofinansowań do żłobków, klubów malucha i podobnych instytucji sprawujących opiekę nad malcami. Kwota - maksymalnie 400 złotych miesięcznie - nie trafi jednak na konto rodziców, a wprost do placówki.

Pierwsze świadczenia zostaną wypłacone z wyrównaniem od stycznia. Rozwiązanie to obejmie około 110 tysięcy dzieci. Ustalenie prawa do świadczenia nastąpi w ciągu maksymalnie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group