Ponad 100 ochotników zasili szeregi wielkopolskich terytorialsów 

11.03.2022   Autor: Redakcja
986---152
Dziś w szeregi 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło 112 rekrutów. Kandydaci zasilą wszystkie bataliony brygady. Zainteresowanie służbą w WOT jest co raz większe. Ma to również związek z wojną na Ukrainie.

Większość kandydatów, którzy przekroczyli dziś bramy koszar, nie miała dotąd do czynienia z wojskiem. Aby podjąć wyzwanie i spróbować swoich sił w wojsku, muszą porzucić na 16 dni swoje życie domowe i zawodowe. W koszarach pojawili się m.in. nauczyciele, kucharz, uczniowie i studenci. Rekruci, którzy wytrwają do końca szkolenia, uzyskają nowe umiejętności i wkrótce zostaną żołnierzami.

Przed bramą jednostki stanęły również osoby, które mają za sobą przeszłość wojskową i chcą ponownie wrócić w szeregi armii. Dla nich przeznaczone jest ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze. Obie formy będą tym razem prowadzone w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie.

Szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka” trwa ponad dwa tygodnie. W tym czasie rekruci uczą się jak w sposób bezpieczny i efektywny posługiwać się bronią. Instruktorzy kładą również akcent na przyswojenie zagadnień z zakresu topografii, pierwszej pomocy przedmedycznej i oczywiście taktyki. Od teraz rekruci będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i kilkunastogodzinne szkolenie bojowe. Ostatni dzień zmagań, będzie weryfikacją ich umiejętności. Instruktorzy przeprowadzą na przykoszarowym placu ćwiczeń sprawdzian „pętli taktycznej”, który łączy w sobie wszystkie elementy dotychczasowego szkolenia.
Kandydaci po przeszkoleniu złożą uroczystą przysięgę 26. marca w Skwierzynie. Szkolenie podstawowe, to wstęp do dalszego szkolenia. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację i osiągają gotowość bojową.

***
Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy ponad 2000 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już 32 tys. żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie i lubuskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie oraz 151 blp w Skwierzynie.

Brygadą dowodzi płk Zbigniew Targoński, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych. Wciąż trwa nabór nowych ochotników. Kontaktować się można za pośrednictwem TEJ strony lub pod nr: 800-696-077.

opr. ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska, 12 WBOT 
fot. st.szer. Justyna Szemberska, 12 WBOT 

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group