Od dziś kolejne zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji

15.02.2022   Autor: News4Media
674---249
Przed tygodniem zmieniły się zasady kwarantanny i izolacji. Część z nich weszła w życie w ubiegły piątek. Od dziś (wtorek 15 lutego) obowiązują kolejne. Co się zmienia?

Rząd - przypomnijmy - zdecydował się na wprowadzenie modyfikacji, ponieważ w najbliższym czasie spodziewany jest spadek liczby zakażeń. Szef resortu zdrowia oznajmił nawet, że w jego ocenie mamy do czynienia z „początkiem końca pandemii”. Choć statystyki Ministerstwa Zdrowia nadal wykazują kilkanaście tysięcy przypadków dziennie, ich liczba zdecydowanie spadła w porównaniu do ubiegłego tygodnia, kiedy było ich nawet ponad 40 tysięcy.

11 lutego zniesiona została tzw. kwarantanna z kontaktu. Osoby wskazane przez zakażonych w wywiadzie epidemicznym jako potencjalnie narażone na emisję wirusa, nie muszą już być w odosobnieniu. Tego dnia sms-y o zakończeniu izolacji otrzymało 79 tysięcy Polaków. Co zmienia się dziś?
Zgodnie z zapowiedziami rządu od 15 lutego obowiązują następujące zasady:
- z 10 na 7 dni skrócony zostaje okres odbywania kwarantanny, przy czym czas ten liczony będzie od momentu wykonania testu,
- domownicy osoby izolowanej pozostaną w odosobnieniu równolegle – czas ten nie będzie wydłużany, zatem wszyscy mieszkańcy jednego gospodarstwa zakończą kwarantannę jednocześnie.

Decyzję o przedłużeniu izolacji chorego może podjąć lekarz, który wcześniej udzielił porady, jednak nie wcześniej niż w szóstej dobie od wykonania testu.

fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group