Podszywają się pod instytucję, z której usług korzysta większość z nas. Chcą wyłudzić dane

23.01.2022   Autor: Redakcja
---

Przestępcy nie ustają w swoich działaniach. Ponieważ oszustwa są stale opisywane w mediach i coraz trudniej przekonać im uśpić czujność potencjalnych ofiar, stale wymyślają na wyłudzanie danych i pieniędzy nowe sposoby. Tym razem złodzieje podszywają się pod instytucję, z którą niemal każdy z nas ma pewien związek.

Czym jest spoofing?

Najprostszym wyjaśnieniem tego pojęcia jest podszywanie pod znane osoby oraz instytucje w celu wzbudzenia zaufania odbiorcy i nakłonienia go do podjęcia pewnych działań. Jeśli oszustowi uda się przekonać rozmówcę bądź odbiorcę wiadomości do określonych czynności, jest w stanie przejąć jego dane potrzebne m.in. do zarządzania środkami na rachunku bankowym czy zaciągania zobowiązań w imieniu nieświadomej osoby. Dokładnie taką metodę obrali łupieżcy, którzy podają się za Zakład Ubezpieczeń Społecznych. O zagrożeniu ostrzega sama instytucja.

- Dostajemy sygnały od klientów, że oszuści podszywają się pod numer infolinii ZUS. Bądź ostrożny! czytamy na Twitterze.
 

Problem w tym, że nigdy nie mamy pewności, czy połączenie nie jest wykonywane przez faktycznego pracownika infolinii. ZUS apeluje, aby w takiej rozmowie nie podawać żadnych poufnych informacji. W przypadku wątpliwości można rozłączyć się i samodzielnie wykonać połączenie z infolinią pod numerem 22 560 16 00.


Ostrzeżenie dla klientów BNP Paribas

W sieci pojawiło się również ostrzeżenie dla osób korzystających z bankowości elektronicznej BNP Paribas. Również za pośrednictwem Twittera o sfałszowanej stronie internetowej poinformował zespół CERT Orange Polska zajmujący się cyberbezpieczeństwem. W tym wypadku najłatwiej zidentyfikować próbę wyłudzenia danych poprzez budowę adresu witryny. Ten podstawiony przez oszustów nie jest w żaden sposób związany z nawą banku. Przykład znajduje się w poniższym zrzucie ekranu dołączonym do wpisu.
 

News4Media/ fot. iStock

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group