Pilanie się szczepią, bo koronawirus nie odpuszcza

13.01.2022   Autor: Artur Maras
1408---
Liczba zmarłych w Polsce w wyniku koronawirusa to już ponad 100 tysięcy. Dane Ministerstwa Zdrowia za ostatnią dobę przyniosły kolejnych 684 zmarłych. Eksperci ostrzegają, że pandemia nie zatrzymuje się, a wręcz przybiera na sile.  
 
W punktach szczepień wzmożony ruch. Powody, dla których osoby zgłaszają się na przyjęcie preparatu są najczęściej podobne. 
 
- Żeby dbać o swoje zdrowie. Niektórzy na to nie patrzą i szkodzą innym przy okazji. No i żeby żyć normalnie - mówią pilanie. 
 
Na normalność jednak póki co się nie zanosi. Świat nadal walczy z pandemią a wiele europejskich krajów zaostrza restrykcje. W Polsce odnotowano dzisiaj ponad 16 tys. zakażeń. Najwięcej na Mazowszu, Śląsku i w Małopolsce.  W Wielkopolsce jest niewiele lepiej. Medycy cały czas powtarzają jedną rzecz... 
 
- Powinniśmy stosować się do dwóch zasad, które pozwalają nam na kontrolę przebiegu pandemii COVID-19. Z jednej strony szczepić się przeciw COVID-19, a z drugiej stosować się do zasad sanitarno-epidemiologicznych przede wszystkim dystans społeczny i noszenie maseczek ochronnych - przypomina Bartosz Fiałek, lekarz, popularyzator wiedzy medycznej na temat COVID-19. 


 
Wśród naukowców pojawiają się obawy, że dostępne na europejskim rynku szczepionki mogą nie chronić w pełni przed wariantem Omicron. Dzisiaj Europejska Agencja Leków poinformowała jednak, że zgodnie ze wstępnymi badaniami także przy tym wariancie koronawirusa są one skuteczne i zapewniają ochronę przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem choroby. 
 
- Na ten moment mamy bardzo dużo chętnych osób do zaszczepienia, szczególnie dawka przypominająca, przez co mamy pełne obłożenie punktu szczepień. Dokładamy kolejne sloty, czyli miejsca, w których możemy zarejestrować pacjentów. W chwili obecnej są wolne terminy w następnym tygodniu - mówi Szymon Kozłowski, koordynator punktu szczepień na stadionie powiatowym w Pile.   
 
Dawka przypominająca, może być przyjęta po upływie 5 miesięcy od pełnego szczepienia. Szczepić można już także dzieci od 5 roku życia. 
 
- Kilka dni w tygodniu dostępna jest u nas obecna pani doktor pediatra, która dokonuje kwalifikacji wstępnej przed szczepieniem i takie szczepienie też możemy wykonać - dodaje koordynator. 
 
Zarejestrować się na szczepienie możemy osobiście w punktach szczepień, poprzez infolinię lub internetowe konto pacjenta, gdzie znajdziemy mapę punktów do wyboru.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group