Pierwsze elektryki w MZK

08.01.2022   Autor: Artur Maras
---
5 elektrycznych autobusów kupił Miejski Zakład Komunikacji w Pile. Jeden z nich już pojawił się na ulicach miasta. Ekologiczne pojazdy będą kursować na linii nr 5.  
 
MZK po raz pierwszy w swoim taborze ma autobusy elektryczne. To 5 pojazdów polskiej firmy Solaris.  


 
- Pierwsza zielona tablica, która daje sygnał, że jest to autobus zeroemisyjny. To pierwsza pula takich autobusów. Mamy bardzo młodą flotę - mówi Piotr Głowski, prezydent Piły.
 
Co przekłada się nie tylko na komfort jazdy dla pasażerów, ale także czystsze powietrze. Elektryczne autobusy nie emitują do środowiska szkodliwych spalin. Aby mogły bez przeszkód kursować po Pile, trzeba było jednak wybudować w zajezdni MZK oraz na pętli przy ul. Kossaka stacje ładowania.  
 
- Przy przejechaniu jednego okrążenia czas ładowania nie jest dłuższy niż 4-5 min. Pozwala nam przejechać całe kółko linii nr. 5 praktycznie bezkolizyjnie - twierdzi Tadeusz Majewski, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile.
 
Bo to na tej linii mają kursować nowe elektryki. MZK chce także zmienić trasę “piątki”, aby ruch autobusowy wrócił na ulicę 14-lutego. Koszt nowych elektrycznych autobusów i infrastruktury potrzebnej do ich ładowania wyniósł ponad 16 mln złotych z czego ponad 11 mln to unijna dotacja.  

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group