Minister Niedzielski zapowiada wprowadzenie nowych obostrzeń

03.01.2022   Autor: Redakcja
696---542
W Porannej Rozmowie RMF FM minister zdrowa Adam Niedzielski zapowiedział, że jeśli w tym tygodniu będzie kontynuacja wzrostowego trendu infekcji, to w środę lub w piątek należy spodziewać się decyzji o wprowadzeniu nowych obostrzeń. Jakich restrykcji możemy się spodziewać? 

Minister zdrowia przyznał, że od kilku dni utrzymuje się przyrost zakażeń. -Mamy trzy dni, gdzie w zasadzie dzień po dniu widzimy wzrost zakażeń. Trzy dni temu startowaliśmy z poziomu przyrostu 10%, a wczorajszy przyrost jest powyżej 25%, to siłą rzeczy jest to bardzo wyraźny sygnał ostrzegawczy - powiedział w rozmowie minister Niedzielski. 

-Jeżeli będziemy widzieli w tym tygodniu, że mamy kontynuację wzrostową nowego trendu infekcji przy zapełnieniu łóżek mniej więcej 20 tysięcy, czyli cały czas bardzo wysokim, będziemy podejmowali kolejne decyzje zaostrzające - dodał Na pytanie kiedy takich decyzji należy się spodziewać, minister odparł że w środę lub piątek. 
 

Jakie obostrzenia są spodziewane? Adam Niedzielski stwierdził, że jedną z ewentualnych restrykcji może być zamykanie galerii handlowych. - Nie chciałbym teraz przesądzać - podkreślił. Jak mówił, będziemy rozmawiali o tym, co dalej ze szkołami, chociaż myślę, że w całym rządzie mamy podobne zdanie, że ogromnym kosztem jest ograniczanie nauki stacjonarnej


Przypomnijmy, że od 15 grudnia obowiązują już pewne restrykcje wprowadzone przez rząd. W restauracjach, barach i hotelach obowiązuje 30% limit obłożenia lokalu. Zamknięte są dyskoteki, kluby i placówki udostępniające miejsca do tańczenia. Limit 30% dotyczy również kin, teatrów, obiektów sportowych i sakralnych. Dodatkowo w kinach wprowadzony jest zakaż konsumpcji. 
W obiektach zamkniętych obowiązuje ograniczenie do 100 osób, z którego wyłączone są osoby zaszczepione. 

Również od 15 grudnia obowiązują ograniczenia w środkach komunikacji publicznej. Wprowadzono limit 75% obłożenia w transporcie zbiorowym. 

W szkołach podstawowych i średnich do końca tygodnia obowiązuje nauka zdalna. Rząd chce wykorzystać zbliżający się okres ferii świątecznych na przedłużenie nieobecności dzieci i młodzieży w szkołach. A ferie w województwie wielkopolskim rozpoczynają się już 15 stycznia. 

Osoby mieszkające z chorymi na COVID-19 muszą wykonać test antygenowy - taką zasadę od 15 grudnia wprowadziło Ministerstwo Zdrowia. Test będzie obowiązywał też osoby zaszczepione i posiadające certyfikat COVID-19.

fot. archiwum

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group