Kolejne defibrylatory w Pile

09.12.2021   Autor: Michał Kępiński
1241---360
Zakup urządzeń został sfinansowany w ramach budżetu obywatelskiego. AED są proste w obsłudze, bezpieczne i skutecznie pomagają ratować życie. W mieście jest już obecnie ponad 50 defibrylatorów.  

Zadanie, jakim był zakup defibrylatorów uzyskał największe uznanie wśród głosujących w Pilskim Budżecie Obywatelskim 2020. Dzięki temu w mieście zamontowano kolejne urządzenia.  

- Na te urządzenia wydaliśmy ponad 140 tys. złotych, 14 defibrylatorów w różnych miejscach na terenie miasta Piły będzie rozmieszczonych - mówi Krzysztof Szewc, zastępca prezydenta Piły. 

I tak defibrylatory zostały zamontowane przy pilskich szkołach, przedszkolach, instytucjach publicznych czy dużych zakładach pracy. AED to urządzenie, które w wielu przypadkach może uratować ludzkie życie.  – Tam, gdzie jest prowadzona sama resuscytacja, nie ma dostępu do szybkiej defibrylacji przeżywa zazwyczaj od 6 do 12 proc. osób. Tam, gdzie mamy w ciągu pierwszych 5 minut dostęp do szybkiej defibrylacji tam przeżywa 60-70 proc., więc liczby mówią same za siebie - tłumaczy Szymon Kozłowski, ratownik medyczny, jeden z pomysłodawców sieci defibrylatorów w Pile.
A co najważniejsze AED jest proste w obsłudze. Na każdym defibrylatorze znajduje się instrukcja obsługi. Po włączeniu urządzenie wydaje komendy w języku polskim, dlatego nawet osoba, która wcześniej nie miała styczności z defibrylatorem jest w stanie je prawidłowo obsłużyć.  

– Skrzynka wyda dźwięk, który automatycznie poinformuje Straż Miejską o tym, że to urządzenie zostało wyjęte ze skrzynki i automatycznie też Straż Miejska podjedzie na miejsce zdarzenia. Jest to sygnał do tego, że jest potrzebna to urządzenie - mówi Paweł Anioł, ratownik medyczny, jeden z pomysłodawców sieci defibrylatorów w Pile. 

W sumie w Pile dostępnych jest już ponad 50 defibrylatorów. Na stronie internetowej urzędu miasta oraz w mediach społecznościowych opublikowana jest mapa, gdzie można znaleźć urządzenia.

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group