Terytorialsi po przysiędze. Część z nich trafi pod Piłę

29.11.2021   Autor: Redakcja
1037---205
Fizjoterapeuta, nauczyciel, fizyk, psycholog czy geodeta - znaleźli się w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. W sobotę złożyli przysięgę wojskową. Przez 16 dni przechodzili szkolenie podstawowe w 151 batalionie lekkiej piechoty w Skwierzynie. Przysięgę złożyło blisko 70 rekrutów, część z nich trafi teraz do batalionu w Szydłowie pod Piłą. 

Składający przysięgę żołnierze musieli odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe.

- Każdy dzień składał się z ćwiczeń, które trwały kilkanaście godzin. Nowo wcieleni terytorialsi zostali przeszkoleni w zakresie: praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, budowy broni, zasad zachowania na polu walki a także przetrwania w trudnych warunkach. Bardzo ważnym aspektem szkolenia była również nauka udzielania pierwszej pomocy medycznej i topografii - informuje ppor. Anna Jasińska-Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi z Dolaszewa szkolili się w terenie - VIDEO 
Przed przystąpieniem do przysięgi rekruci musieli zdać egzamin z tzw. „pętli taktycznej”. Teraz czekają ich co miesięczne obowiązkowe szkolenia rotacyjne. Szkolenie żołnierzy WOT trwa trzy lata. Część nowych żołnierzy będzie służyć w nowym, 122 batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie, którym dowodzi ppłk Maciej Betka. W Dolaszewie jest już ponad 250 terytorialsów. Docelowo ma być ich 600. 

Aby zostać żołnierzem WOT należy być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Nie można jednocześnie pełnić służby w innych rodzajach wojsk oraz niektórych służbach mundurowych. Szczegółowe informacje można także znaleźć na TEJ stronie internetowej a także na Facebooku. 

fot. 12 WBO

Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się nim:

Komentarze
© Copyrights 2019 asta24.pl Agencja Interaktywna Sun Group